HDD o pojemności 4TB dzięki Hitachi
Hitachi poinformowało o wyprodukowaniu najmniejszej w historii głowicy odczytująco-zapisującej dla dysków twardych. Umożliwi ona skonstruowanie około roku 2011 dysków twardych o pojemności 4 terabajtów. Dyski dla notebooków będą mogły dzięki niej zapisać 1 TB danych.
Głowica CPP-GMR ma trafić na rynek już w 2009 lub 2010 roku. Jej zastosowanie oznacza konieczność wprowadzenia zmian w samej strukturze dysku twardego. Obecnie talerze dysków zbudowane są z dwóch warstw magnetycznych przedzielonych izolatorem. Używane we współczesnych dyskach twardych głowice TMR (Tunelling MagnetResistance – magnetoopór tunelowy) wykorzystują tunelowanie elektronów przez warstwę izolatora. Dzięki precyzyjnemu kontrolowaniu tego zjawiska, można odczytywać dane w postaci 0 i 1.
W miarę jednak jak zwiększana jest gęstość zapisu na dysku (a więc zmniejszana pojedyncza komórka z danymi), zmniejszeniu powinny ulegać też głowice TMR. Im są one mniejsze, tym większy jest opór i związane z tym zakłócenia sygnału. Obecnie specjaliści oceniają, że przy zwiększeniu gęstości zapisu do 500 gigabitów na cal kwadratowy głowice TMR staną się bezużyteczne z powodu olbrzymich zakłóceń w odczycie. Obecnie osiągnięto już gęstość zapisu rzędu 200 Gb na cal kwadratowy.
W technologii CPP-GMR izolator został wyeliminowany i zastąpiony przewodnikiem (miedzią). Sygnał elektryczny nie biegnie w nim równolegle, lecz prostopadle. Dzięki takiej budowie udało się zmniejszyć opór, a co za tym idzie, możliwe będzie dalsze zmniejszanie głowic.
O tym, jak ważne jest przejście z głowic TMR na CPP-GMR niech świadczy fakt, że obecnie głowice TMR są w stanie odczytać dane z komórek znajdujących się od siebie w odległości 70 nanometrów. CPP-GMR już w tej chiwili mogą czytać dane z komórek odległych o 30-50 nanometrów (to 2000 razy mniej, niż grubość ludzkiego włosa). Ocenia się, że odległość między ścieżkami dysku spadnie do 50 nanometrów już w 2009 roku, a w 2011 pojawią się 30-nanometrowe odległości między nimi.
Przed kilkoma dniami Albert Fert (Francja) i Peter Grünberg (Niemcy) otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie w 1988 roku zjawiska gigantycznego magnetooporu (GMR). To ono umożliwiło dalsze udoskonalanie dysków twardych i przyczyniło się do narodzin spintroniki.
Komentarze (4)
Piotrek, 15 października 2007, 16:01
Nieźle, ale współczuję kupującemu który będzie musiał wyskoczyć z kasy na takie cudo
techon, 15 października 2007, 17:43
Ale rześ dowalił...... ....Jak byś wiedział to z czasem komputery z 4 TB dyskiem będa montowane w komputerach w supermarketach.......... Więc wkrótce to bedzie tanie jak masło a podrodze HD-DVD i Blue-Ray Disc też stanieje.... a dlaczego.... bo wymyśla coś nowego i jak wejdzie ta nowa rzecz i te dzisiaj strasznie drogie rzeczy zaczną szybko tanieć....
Piotrek, 16 października 2007, 09:50
Zastanów się co mówisz, ja mówie o cenie produktu po wejściu na rynek i dla przeciętnego kowalskiego a nie jakiegośtam durnego supermarketu. Każdy wie, że z czasem stanieje, bo takie są prawa rynku dzięki wdrażaniu coraz to nowszych technologii, więc twój przytoczony argument jest zupełnie bezsensowny.
waldi888231200, 17 października 2007, 22:39
Zanim to wejdzie to 1 tera bajt zmieści sie już na pendraiv ;D