Hornet - Tor przyszłości?

| Bezpieczenstwo IT

Naukowcy z uczelni wyższych w Londynie i Zurichu opracowali najszybciej działającą technologię anonimowego surfowania w sieci. Eksperci użyli metody cebulowej, w której wszelkie dane są wielokrotnie szyfrowane w różnych warstwach, dzięki czemu nie wiadomo kto i z jakim serwerem się łączy. Najbardziej znaną siecią wykorzystującą metodę cebulową jest Tor, wiadomo jednak, że służby specjalne – przynajmniej czasami – są w stanie złamać jej zabezpiczenia.

Nowo opracowana technologia, zwana Hornet, ma być bezpieczniejsza od Tora, m.in. ze względu na to, że pozwala na transfer danych z prędkością nawet 93 Gbps. Dzięki temu jest najszybszą technologią anonimowego surfowania. Duża prędkość działania to jeden z atutów sieci. Ewentualnym podsłuchującym pozostaje mniej czasu na podejrzenie komunikacji, zanim zostanie ona ponownie zaszyfrowana za pomocą innego serwera.

Niestety, Hornet nie jest obecnie publicznie dostępna. Nie została też przetestowana w warunkach zewnętrznych. Technologia działa obecnie jedynie pomiędzy dwiema uczelniami, które ją rozwijają.

Hornet Tor anomimowość internet routing cebulowy