Odkryto cząsteczki blokujące białko sprzyjające powstaniu nowotworu

| Medycyna
KU News Service/University of Kansas

Naukowcy z Uniwersytetu Kansas odkryli 6 drobnocząsteczkowych inhibitorów onkoproteiny HuR, która wiąże się z RNA i sprzyja wzrostowi guzów.

To pierwsze opisane drobnocząsteczkowe inhibitory HuR, które kompletnie zaburzają wiązanie HuR-RNA i uwalnianie RNA, blokując działanie HuR jako białka sprzyjającego rozwojowi nowotworu - opowiada prof. Liang Xu.

Uzyskane wyniki dają nadzieje na leczenie całej gamy nowotworów. HuR wykrywano bowiem w dużych ilościach w niemal wszystkich typach testowanych nowotworów, m.in. w rakach okrężnicy, prostaty, piersi, mózgu, jajników, trzustki i płuc.

Inhibitory HuR mogą być użyteczne w wielu rodzajach nowotworów. Ponieważ HuR ma swój udział w wielu szlakach komórek macierzystych, spodziewamy się, że inhibitory HuR będą aktywnie hamować nowotworowe komórki macierzyste [...].

Xu podkreśla, że choć HuR jest badane od lat, dotąd nie odkryto żadnych jego bezpośrednich inhibitorów. Po udowodnieniu, że takowe istnieją, podobną strategię będzie można przetestować na innych białkach wiążących się z RNA.

Pierwotne związki opisane na łamach ACS Chemical Biology będą dalej optymalizowane i rozwijane jako nowa klasa leków przeciwnowotworowych.

Stosując wysoko wydajne metody przesiewowe (ang. High Throughput Screening, HTS), Amerykanie oceniali ok. 6 tys. związków z dwóch źródeł: 1) KU Chemical Methodologies and Library Development Center i 2) FDA (Food and Drug Administration). Potencjał najbardziej obiecujących potwierdzono za pomocą wzmacnianego luminescencyjnego zbliżeniowego testu homogenicznego (ang. Amplified Luminescent Proximity Homogeneous Assay) czy powierzchniowego rezonansu plazmonowego.

Jak wyjaśniają akademicy, onkogen wytwarza RNA, na podstawie którego produkowane jest później białko wywołujące nowotwór albo sprawiające, że komórki nowotworowe trudniej zabić. To problem, który próbujemy przezwyciężyć za pomocą medycyny precyzyjnej.

Miejsce wiązania HuR z RNA wygląda jak długa, wąska szczelina, a nie jak dobrze zdefiniowana kieszeń, widywana w innych podatnych na działanie leków białkach. HuR wiąże się z RNA ściśle, jak dłoń. Proteina chwyta linę, czyli RNA, w miejscu zwanym ARE. Chcieliśmy znaleźć cząsteczkę, która współzawodnicząc o ARE, doprowadzi do wypuszczenia liny z dłoni. Po 3,5 roku prac się udało...

HuR onkoproteina onkogen nowotwory inhibitor drobnocząsteczkowy Liang Xu