IBM buduje 20-petaflopsowy komputer
IBM otrzymał rządowe zlecenie na budowę 20-petaflopsowego superkomputera Sequoia. Najbliższe lata będą więc dla Błękitnego Giganta bardzo pracowite, gdyż, jak już informowaliśmy, ma też zbudować ponad 10-petaflopsowy Blue Waters. Jakby jeszcze tego było mało, firmie zlecono stworzenie komputera Dawn o mocy 500 teraflopsów, który będzie wspomagał Sequoię.
Wszystkie trzy supermaszyny mają rozpocząć pracę już w 2011 roku.
Sequoia powstaje na potrzeby National Nuclear Security Administration, która jest częścią Departamentu Energii. Komputer będzie wykorzystywany do symulowania testów broni jądrowej.
Superkomputer stanie w Lawrence Livermoer National Laboratory, a korzystać będą z niego też Laboratoria Narodowe Los Alamos i Sandia. Specyfikacja komputera Sequoia przewiduje wyposażenie go w 16 petabajtów pamięci, 98 304 węzły i 16 milionów rdzeni procesora Power.
Dotychczas barierę petaflopsa, czyli biliarda (1 000 000 000 000 000) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę przekroczyły dwa komputery - IBM-owski RoadRunner (1,105 PFlops) oraz Jaguar (1,059 PFlops) firmy Cray.
Sequoia będzie od nich 20-krotnie szybszy.
Komentarze (5)
slig, 4 lutego 2009, 17:52
Hmm z tego co mi się zdaje to po polsku powinno być napisane NIE "20-petaflopsowego superkomputera" TYLKO "20-petaflopowego superkomputera". Jednostką jest petaflop a nie petaflops... A taka dziwnaczna forma to po prostu podwójna liczba mnoga (ang+pol) co oczywiście jest niepoprawne. W angielskim jednostka to "petaflop", liczba mnoga to np. "20 petaflops" ale w polskim to będzie "20 petaflopów" ! Tak to po prostu wyszedł zwykły petaklops
Pozdr.
Slig
Mariusz Błoński, 4 lutego 2009, 18:26
Wydaje mi się, że nie masz racji. Moim zdaniem, polskie media powszechnie popełniają błąd, pisząc FLOP, a nie FLOPS. To "S" nie jest liczbą mnogą, a skrótem od "sekundy". FLOPS to bowiem skrót od FLoating point Operations Per Second. A więc powinniśmy pisać np. megaflops czli przedrostek mega- i jednostkę do której się on odnosi, a odnosi się do liczby operacji na SEKUNDĘ. Pomijając to "S" rozwinięcie skrótu FLOP brzmi "operacji zmiennoprzecinkowych na"... czyli brzmi bez sensu.
mikroos, 4 lutego 2009, 19:18
Przychylam się do zdania Mariusza. Chyba lepiej jest używać formy "-flopsowy"
Lobo, 4 lutego 2009, 20:45
Ja sie nie bede przychylal tylko potwierdze zdanie Mariusza.
w ang.
1 PetaFLOPS
20 PetaFLOPS
1 (One) FLoating point Operation Per Second
20 (twenty) FLoating points Operations Per Second
Jak juz
Tu chodzi ze samo FLOP oznacza FLoating-point OPeration
a FLOPS j.w.
To tylko droga wyjasnienia.
Na Polski jak juz to by bylo (zartem)
1 Peta operacji zmiennoprzecinkowych na sekunde czyli moglby byc 1Peta OZ/s albo jak to w wypadku np. MHz, POz/s
mikroos, 4 lutego 2009, 20:47
Jak już tlumaczysz na polski, to rób to konsekwentnie: żadne "peta" tylko "zwierzątka"! ;D