'Neurosynaptyczny' procesor IBM-a

| Technologia

IBM zaprezentował „neurosynaptyczny” układ scalony, zbudowany z miliona programowalnych neuronów i 256 milionów programowalnych synaps. Układ jest w stanie wykonać 46 miliardów operacji synaptycznych na sekundę na wat. Zawiera też 5,4 miliarda tranzystorów, co czyni go jedną z najbardziej złożonych kości CMOS w historii. Jego zapotrzebowanie na energię wynosi zaledwie 70 miliwatów, czyli całe rzędy wielkości mniej od poboru mocy przez nowoczesne procesory. Jak przekonują przedstawiciele IBM-a układ wielkości znaczka pocztowego, który do pracy potrzebuje tyle energii co nowoczesny aparat słuchowy, może zrewolucjonizować naukę, technologię i stosunki społeczne, umożliwiając budowę urządzeń wspomagających widzenie, przetwarzanie dźwięku czy pozwalających na odbieranie wielu zróżnicowanych sygnałów jednocześnie.

Nowy układ to wynik niemal dekady badań W 2011 roku zaprezentowano jednordzeniowy prototyp, a w 2013 powstał nowy język programowania i symulator układu scalonego.

Architektura chipa zrywa z dominującą obecnie architekturą von Neumanna. Chip składa się z 4096 węzłów korzystających z topologii siatki. Układ zaprojektowano tak, by łatwo łączył się z podobnymi mu kośćmi, co w przyszłości pozwoli na budowę superkomputerów „neurosynaptycznych”. IBM już zaprezentował system składający się z 16 chipów z 16 milionami programowalnych neuronów i 4 miliardami synaps.

IBM procesor neurosynaptyczny neuron synapsa