Uruchomili silniki wiekowej sondy kosmicznej

| Astronomia/fizyka
NASA

Amatorom skupionym wokół ISEE-3 Reboot Project udało się uruchomić silniki sondy International Sun-Earth Explorer 3. Leciwa sonda, którą NASA odesłała na emeryturę w 1997 roku zbliżyła się niedawno do Ziemi. Pojazd opuścił Ziemię w 1978 roku i przeprowadził szereg misji, które opisaliśmy we wcześniejszej informacji. W związku z tym, że sonda pojawiła się w pobliżu Ziemi, NASA zezwoliła grupie amatorów na podjęcie próby nawiązania z nią łączności. Po wielu dniach, podczas których ISEE-3 nie reagowała na komendy z Ziemi, uczestnicy Reboot Project dopięli swego. Udało się uruchomić silniki. W najbliższym czasie spróbują zmienić kurs pojazdu.

Trzeba przyznać, że członkowie projektu odnieśli spory sukces. Niektórych z członków naszego zespołu nie było na świecie, gdy ISEE-3 po raz ostatni uruchamiała silniki - stwierdzili na Twitterze. Napęd sondy został uruchomiony po raz pierwszy od 2 lutego 1987 roku.

Teraz w planach jest ustawienie pojazdu w optymalnej pozycji do komunikacji z Ziemią. Następnie rozpoczną się testy 13 instrumentów naukowych znajdujących się na pokładzie ISEE-3. Już teraz wiadomo, że przynajmniej jeden z nich – magnetometr – pracuje prawidłowo.

ISEE-3 sonda kosmiczna łączność misja