Stutysięczna orbita Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

| Astronomia/fizyka
NASA

Dnia 20 listopada 1998 roku rosyjska rakieta Proton wyniosła w przestrzeń kosmiczną Zarję, pierwszy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po ponad 17 latach, z czego przez 15,5 roku stacja była nieprzerwanie zamieszkana przez astronautów z 18 krajów, ISS zakończyła w ostatni poniedziałek 100 000 orbitę wokół Ziemi. NASA obliczyła, że w tym czasie stacja przebyła 4,2 miliarda kilometrów, czyli odległość równą 10 podróżom na Marsa i z powrotem.

W budowie ISS brały udział Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Kanada, Belgia, Francja, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Brazylia, Włochy, Holandia, Norwegia, Dania i Hiszpania.

Dotychczas mieszkały na niej 222 osoby, a jako że stacja okrąża Ziemię w ciągu 90 minut, każda z nich mogła zobaczyć wschód i zachód Słońca co 45 minut.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, na ISS jest sporo miejsca. Astronauci mieszkają i pracują na przestrzeni podobnej wielkości co pokład Boeinga 747.

Na pokładzie ISS wykonywane są niezwykle ważne eksperymenty biologiczne czy medyczne. To dzięki nim ludzie będą mogli w przyszłości udać się na Marsa, gdyż nukowcy będą znali skutki długotrwałego przebywania w przestrzeni kosmicznej oraz opracują sposoby ochrony przed niekorzystnym wpływem promieniowania kosmicznego czy braku grawitacji.

ISS Międzynarodowa Stacja Kosmiczna