IceCube zarejestrował ultrawysokoenergetyczne neutrina

| Astronomia/fizyka
IceCube South Pole Neutrino Observatory

IceCube, o którym informowaliśmy w tekście "Teleskop w głębi Ziemi", zarejestrował 28 wysokoenergetycznych neutrin, które prawdopodobnie pochodzą z najpotężniejszych eksplozji we wszechświecie. Po raz pierwszy obserwujemy takie neutrina - mówi Francis Halzen z University of Wisconsin-Madison.

IceCube to gigantyczny wykrywacz neutrin ukryty 1,5 kilometra pod lodem Antarktydy. Wykorzystuje on 5160 wrażliwych na światło czujników. Prace nad urządzeniem zakończyły się w 2010 roku. Od tamtej pory IceCube rejestruje neutrino co 6 minut. Jednak są to neutrina niskoenergetyczne, powstające gdy promieniowanie kosmiczne uderza w ziemską atmosferę. Przez dwa lata poszukiwania wysokoenergetycznych neutrin część z naukowców zaczęła poszukiwać ultrawysokoenergetycznych neutrin, takich, które charakteryzują wyższe energie niż neutrin pochodzących z rozbłysków gamma czy galaktyk aktywnych. Takie neutrina powstają, gdy promienie kosmiczne wchodzą w interakcje z mikrofalowym promieniowaniem tła.

Naukowcy, analizując dane z IceCube, trafili na dane wskazujące na przechwycenie przez czujniki dwóch neutrin pochodzących z jądra galaktyki aktywnej lub rozbłysku gamma. Było to tak wyjątkowe wydarzenia, że neutrina zyskały imiona. W ten sposób specjaliści nauczyli się rozpoznawania danych świadczących o obecności wysokoenergetycznych neutrin. Dzięki temu w latach 2011-2012 zidentyfikowali 26 kolejnych neutrin, które wcześniej przegapili.

Większość z nich pochodziło z tego obszaru nieba, na którym nie widać Drogi Mlecznej, co uprawdopodabnia hipotezę, że ich źródło było położone w znacznej odległości.

Zespół pracujący przy IceCube wykorzystuje właśnie zdobyte doświadczenie do analizowania danych z bieżącego roku. Już trafili na co najmniej jedno neutrino o energii tak wielkiej, jak żadne z wcześniej spotkanych. Uczeni spodziewają się odkrycia nowych, niezwykłych rzeczy. Wydaje się bowiem, że niektóre z neutrin pochodzą z okolic centrum naszej galaktyki. Jeśli obserwacje się potwierdzą, będzie to oznaczało, że zachodzi tam nieznany, niezwykle interesujący proces, który dotychczas nie został zidentyfikowany.

IceCube neutrino mikrofalowe promieniowanie tła promieniowanie kosmicze