Rekordowa grzywna dla Intela
Unia Europejska nałożyła na Intela grzywnę w wysokości miliarda 450 milionów dolarów. Półprzewodnikowy gigant został ukarany za stosowanie nielegalnych upustów i innych działań, które miały na celu walkę z AMD.
Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji, stwierdziła, że działania Intela były szkodliwe dla milionów klientów z Europy.
Intel płacił producentom komputerów za rezygnowanie z produktów AMD lub za opóźnianie premier takiego sprzętu. Ponadto producenci otrzymywali specjalne obniżki na sprzęt Intela, a hurtownikom płacono, jeśli trzymali w magazynach tylko komputery z układami Intela.
Komputerowy gigant ma trzy miesiące na zapłacenie kary.
To największa grzywna w historii nałożona na pojedynczą firmę.
Komentarze (15)
MrVocabulary (WhizzKid), 13 maja 2009, 13:57
Nareszcie! Szkoda, że tak mało. Pamiętam, że jeszcze w czasach Pentium 2 AMD sprawdzało się lepiej. Przyda się większa konkurencja na tym rynku. Powinni tę karę zapłacić firmie AMD Byłoby weselej
Mariusz Błoński, 13 maja 2009, 16:26
Słaba pozycja AMD nie wynika z działań Intela, a z jej własnej nieudolności. Jeszcze dwa-trzy lata temu AMD miało ponad 20% rynku. Później Intel wypuścił udane Core 2 Duo, a AMD wtopiło na Barcelonie. I tyle. Jeśli klienci uznaliby, że procesory AMD są warte swojej ceny, to udziały AMD w rynku byłyby większe. Powinni bardziej się starać, a nie liczyć na to, że urzędnicy będą za nich odwalali robotę.
mikroos, 13 maja 2009, 19:01
Otóż to.
Inna sprawa, że śmieszy mnie argumentacja dla nałożenia tej grzywny. O ile uważam, że organizacja rynku powinna sprzyjać różnorodności, o tyle nakładanie grzywny za to, że ktoś dawał korzystne warunki sprzedaży własnych produktów, zakrawa na kpinę. To tak, jakby nałożono na supermarket grzywnę, bo zrobił promocję na marchewkę.
Tomek, 14 maja 2009, 00:50
Czym innym jest robić promocje a zwalczać konkurencje płacąc za nie sprzedawanie sprzętu konkurencji. Wiesz mikroosie, do końca nie mam opinii na ten temat, ale między "korzystne warunki" a "wykańczanie konkurencji" jest różnicą. Jednak Unia się wpieprza do wszystkiego, a fakt faktem że AMD nie robi nic fenomenalnego by podnieść się z dołka finansowego.
mikroos, 14 maja 2009, 01:44
Niby tak, ale w takim razie polska reprezentacja piłkarska też powinna dostać grzywnę za to, że zobowiązała się występować wyłącznie w koszulkach Nike'a. Przecież właśnie za to zapłacił im Nike: za granie we własnych koszulkach i za nienoszenie jakichkolwiek innych.
k0mandos, 14 maja 2009, 12:21
Dzisiaj w radiu mówili, że grzywna wyniesie ponad miliard dolarów.
Tomek, 14 maja 2009, 12:28
Mikroosie zrozum, tu nie chodzi o reklamę, tylko o czyste granie rynkowe. Przecież to jest jawne wykańczanie konkurencji, to tak jak by był dozwolony dumping.
Tomek, 14 maja 2009, 12:29
A tak btw. widzę że ostatnio tą samą taktykę stosuje Nestle względem Algidy
Nigdzie nie mogę dostać lodów Algidy a pełno Nestla.
thibris, 14 maja 2009, 12:31
Reprezentacja Polski vel PZPN wybrała NIKE w przetargu. Hurtownie takich przetargów raczej nie robią
Usprawiedliwiałbyś takie samo zachowanie koncernu farmaceutycznego w celu uniemożliwienia obywatelom zakupu jakiegoś lekarstwa - działającego tak samo, lecz tańszego ?
Promocje, promocjami, ale to co zrobił Intel to zwykłe świństwo i twierdzę tak pomimo całej mojej niechęci do wtrącania się EU do podobnych spraw.
mikroos, 14 maja 2009, 14:04
A gdzie tam Przecież to jest czysto biznesowa umowa - konkurs tak, ale nie przetarg. A efektem było zobowiązanie do lojalności. Dokładnie to samo zrobił Intel. A to, że AMD ledwie zipie? Samo sobie jest winne.
Ale Intel nie blokuje całego rynku, tylko podpisuje umowy z poszczególnymi hurtowniami. Firma farmaceutyczna może (i z pewnością podpisuje) umowy na wyłączność dostaw niektórych produktów, a mimo to, jak widać, żadna nie ma całego rynku.
mikroos, 14 maja 2009, 14:11
A, i jeszcze jedno: gdyby produkty Intela nie były o niebo lepsze od AMD, wówczas żadna hurtownia nie zdecydowałaby się na tak głupi krok, jak odcięcie dostaw lepszego produktu (AMD). Wychodzi więc na to, że, jak zawsze zresztą, rynek wybrał. Zgadzam się, że Intel popełnił świństwo, ale nie widzę w nim niczego wykraczającego poza brutalną grę rynkową.
thibris, 14 maja 2009, 15:21
Skoro Intel jest taki świetny (dla mnie ostatnio tak) to po co się wkupywać w łaski, skoro i tak rynek zweryfikuje jego "lepsiejszość" ?
Zgadzamy się co do świństwa - resztą zajmą się prawnicy. Skoro nie ma w tym nic niezgodnego z prawem, to pewnie się wybronią.
mikroos, 14 maja 2009, 15:42
Po co? Po to, żeby nie eksponowano marki AMD na półkach w sklepach - początkowo nieco się wykosztują, ale w finalnym rozrachunku bardzo im się to opłaci. Jak tak dalej pójdzie, za parę lat bardzo wiele osób o niej zupełnie zapomni albo przestanie ją kojarzyć z producentem nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu. To wystarczy Intelowi.
Tomek, 16 maja 2009, 20:57
To tak jak działanie M$ względem Linuksa... a potem napiszesz że każdy ma wybór i "powinien" wiedzieć o alternatywie, zamiast posługiwać się pirackim softem
mikroos, 16 maja 2009, 21:03
Osobiście nie widzę związku pomiędzy piractwem a sprzedażą procesorów.