Intel przejmie Alterę?
The Wall Street Journal donosi, że Intel prowadzi rozmowy w celu przejęcia firmy Altera. Jeśli do przejęcia by doszło, byłaby to największa taka transakcja w historii Intela. Obecnie rynkowa kapitalizacja Altery przekracza 13 miliardów dolarów.
Alteraa to jeden z dwóch największych na świecie producentów układów FPGA. Tego typu kości mogą być konfigurowane przez nabywców w zależności od potrzeb. FPGA są wykorzystywane w sieciach telekomunikacyjnych czy samochodach. Takie układy po zaprogramowaniu ich do specyficznych zadań, są znacznie bardziej wydajne niż procesory ogólnego przeznaczenia.
Intel i Alteraz współpracują już od dłuższego czasu. W 2013 roku obie firmy zawarły porozumienie, na mocy którego Intel udostępnił Alterze swoje najbardziej zaawansowane procesy produkcyjne.
Przejęcie Altery pozwoliłoby Intelowi na lepsze wykorzystanie mocy produkcyjnych swoich fabryk i pośrednio pomogłoby mu na rynku mobilnym, gdyż układy Altery są często wykorzystywane w stacjach przekaźnikowych telefonii komórkowej. Nie pomogłoby natomiast na rynku smarfonów, który dla Intela stanowi obecnie największy problem. Intel mógłby też poprawić swoje finanse. Przychody Altery rosną bowiem szybciej, niż przychody Intela. W ubiegłym roku Altera zanotowała 12-procentowy wzrost przychodów (do 1,93 miliarda USD), podczas gdy w przypadku Intela wzrost ten wyniósł 6,1% (do 55,9 miliarda USD). Rynek FPGA bardzo szybko się rozwija i przejęcie Altery byłoby dla Intela dużym sukcesem - mówi Roger Kay, analityk z firmy Endpoint Technologies Associates.
Inwestorom obu firm podoba się perspektywa przejęcia. Po ujawnieniu przez WSJ informacji o rozmowach akcje Intela zdrożały o 6,4%, a papiery Altery zwiększyły cenę o 28%.
Altera nie posiada własnych fabryk. Produkcję zleca głównie TSMC. Po ewentualnym przejęciu sytuacja prawdopodobnie nie uległaby zmianie, gdyż przenoszenie produkcji nastręcza zbyt wielu kłopotów.
Komentarze (0)