Intel zmienia plany dotyczące procesorów Atom
Intel chce skuteczniej konkurować z układami ARM, które podbijają rynek urządzeń mobilnych. Dlatego też firma ogłosiła nowe plany dotyczące procesora Atom.
Stwierdziliśmy, że nasze dotychczasowe plany są nieodpowiednie i postanowiliśmy je zmienić - stwierdził Paul Otellini, podczas ostatniego spotkania z analitykami.
Obecnie układy Atom wykonane są w 45-nanometrowym procesie technologicznym. Zgodnie z nowymi planami już w przyszłym roku na rynek ma trafić 32-nanometrowy układ z rdzeniem Medfield. W roku 2013 klienci będą mogli korzystać z 22-nanometrowego Silvermonta, a w roku 2014 ma się ukazać rdzeń Airmont, wykonany w technologii 14 nm.
Otellini zapowiedział też skupienie się na poborze mocy układów dla notebooków. Obecnie TDP przeciętnego energooszczędnego procesora dla takich urządzeń wynosi 40 watów. Od 22-nanometrowego procesu technologicznego Intel rozpocznie prace nad obniżeniem w ciągu najbliższych lat średniego TDP do poziomu 15 watów.
Przedstawiciele Intela pochwalili się, że już w chwili obecnej zaprojektowano 2000 różnych urządzeń wykorzystujących procesory Atom. Aż 21% z nich to urządzenia, które wcześniej korzystały z innych procesorów, w większości ich producenci porzucili ARM na rzecz Atoma.
Po utracie tak ważnego partnera, jakim była Nokia, wraz z którą Intel rozwijał system MeeGo, półprzewodnikowy gigant musi podjąć dodatkowe wysiłki na rzecz poprawienia swojej pozycji na rynku urządzeń mobilnych.
Komentarze (7)
Przemek Kobel, 18 maja 2011, 14:09
Pobór mocy procesora A8 to 300 mW. 133 razy mniej.
mikroos, 18 maja 2011, 20:55
Z czystej ciekawości, bo nie daje mi to spokoju od pewnego czasu: dlaczego moc procesora mierzy się na podstawie ilości wydzielanego ciepła, a nie po prostu jako pobór prądu?
nrs3, 19 maja 2011, 09:38
Ilość wydzielonego ciepła to to samo co pobór prądu. Nie wyobrażam sobie jak by mogli mierzyć ilość wydzielonego ciepła termometrem więc myślę że po prostu mierzą pobór prądu.
sinus, 20 maja 2011, 12:08
Dla ścisłości to nie to samo. Jednak ilość wydzielonego ciepła przez procesor jest dość dobrym przybliżeniem mocy, jaką pobiera procesor.
mikroos, 20 maja 2011, 18:08
Ok, ale dlaczego? Czy chodzi tylko o to, że tak jest prościej mierzyć? Przecież pomiar mocy prądu zużywanego przez układ nie stanowi problemu, a pomiary bezpośrednie zwykle są bardziej precyzyjne od pośrednich.
Przepraszam, wiem że jestem upierdliwy, ale po prostu mnie to ciekawi
Mariusz Błoński, 20 maja 2011, 18:51
Idzie tutaj o informację, jakie chłodzenie jest potrzebne dla układu. Znaczy względy praktyczne. Wystarczy znać TDP procka i wiadomo, czego trzeba użyć do ochłodzenia.
mikroos, 20 maja 2011, 21:42
I wszystko jasne Dzięki.