Intel obawia się połączenia konkurencji. Spróbuje przejąć Broadcom?

| Technologia
Nate McBean, Flickr

Jak donoszą dziennikarze The Wall Street Journal, Intel z niepokojem przygląda się staraniom Broadcomu o przejęcie Qualcommu. Półprzewodnikowy gigant rozważa w związku z tym szereg przejęć, w tym złożenie oferty zakupu Bradcomu.

Połączenie się Broadcomu i Qualcommu stanowiłoby poważne zagrożenie dla rynkowej pozycji Intela. Kierownictwo firmy rozważa więc różne strategie, a źródła WSJ twierdzą, że nie wyklucza też próby przejęcia Broadcomu. Firma ta produkuje układy scalone dla wszelkiego rodzaju urządzeń, od modemów po cyfrowe nagrywarki obrazu.

Przedstawiciele Intela pytani o plany dotyczące ewentualnego przejęcia Broadcomu stwierdzili, że nie komentują plotek. W ciągu ostatnich 30 miesięcy dokonaliśmy ważnych przejęć, takich jak zakup Mobileye czy Latery, i obecnie skupiamy się na zintegrowaniu tych przedsiębiorstw z naszym modelem biznesowym, stwierdzili przedstawiciele koncernu.

W listopadzie ubiegłego roku Broadcom złożył ofertę zakupu Qualcommu, oferując za tę firmę 130 miliardów dolarów. W lutym władze Qualcommu odrzuciły ofertę, która w międzyczasie została obniżona do 121 miliardów USD. Niedługo później Broadcom znowu zaproponował kupno przedsiębiorstwa, tym razem oferując zań 117 miliarda USD. Niedawno Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w USA wezwał do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przejęcia.

Intel powoli zdobywa coraz większe udziały w rynku urządzeń mobilnych, jednak nie jest w stanie zagrozić pozycji Qualcommu na rynku urządzeń bezprzewodowych. Połączenie Broadcomu z Qualcommem jeszcze bardziej osłabiłoby pozycję Intela względem tych firm.

Intel Qualcomm Broadcom