Intel chce zintegrować Thunderbolt 3 w swoich procesorach

| Technologia

Inteel ma zamiar zintegrować interfejs Thunderbolt 3 ze swoimi procesorami i zapowiada opublikowanie w przyszłym roku specyfikacji protokołu Thunderbolta. Jeśli gigant zrealizuje swoje zapowiedzi, to producenci komputerów będą mogli budować cieńsze i lżejsze maszyny wyposażone wyłącznie w Thunderbolt 3. Po raz pierwszy wszystkie porty w komputerze mogłyby być identyczne.

Thunderbolt 3 jest w pełni kompatybilny z USB 3.2 Gen2, zapewnia transfer do 40 Gb/s, korzysta ze złącza USB Type-C i jest w stanie obsłużyć dwa zewnętrzne wyświetlacze 4K pracujące z częstotliwością 60 Hz lub też jeden wyświetlacz tego typu pracujący z częstotliwością 120 Hz. Wspiera też PCIe 3.0, HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2. Jakby tego było mało Thunderbolt 3 umożliwia producentom pecetów zaimplementowanie standardu USB Power Delivery, dzięki któremu port USB Type-C może być wykorzystany do ładowania baterii notebooka.

Już teraz jednak wiadomo, że nie wszystkie procesory Intela zostaną wyposażone w Thunderbolt. Prawdopodobnie trafi on jedynie do kości Core i5 oraz Core i7. Posiadacze tańszych CPU będą musieli zadowolić się standardowym USB 3.1.

Intel poważnie myśli o rozpowszechnieniu Thunderbolta, dlatego też udostępni bezpłatnie specyfikację protokołu w nadziei, że producenci zaczną ją szeroko wdrażać. Powinno to przyspieszyć rozpowszechnianie się tego standardu. Już teraz jest on obecny w ponad 120 systemach komputerowych z procesorami Intela oraz w dziesiątkach modeli urządzeń peryferyjnych. Ponadto wraz z publikacją przez Microsoft Creators Update obsługa plug-and-play urządzeń z Thunderboltem 3 trafiła do Windows 10.

Intel procesor Thunderbolt 3