Rywale gonią Intela

| Technologia
IBM

Intelowi może grozić utrata pozycji lidera na rynku układów scalonych. Firma od lat jest największym na świecie producentem pod względem wartości sprzedaży, jednak powoli zaczynają doganiać ją inne przedsiębiorstwa. W pierwszym kwartale bieżącego roku Intel sprzedał układy o łącznej wartości 11,56 miliarda USD. To o 3% mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym samym czasie wartość sprzedaży układów Samsunga, napędzana przez szybki rozwój rynku urządzeń mobilnych, zwiększyła się o 13% i wyniosła 7,95 miliarda dolarów.

W pierwszym kwartale 2013 światowy rynek półprzewodników był warty 53,5 miliarda dolarów i wzrósł jedynie o 2% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012. Największy sukces odnotował, plasujący się na czwartym miejscu, Qualcomm, którego wartość sprzedaży wzrosła aż o 28% do poziomu 3,9 miliarda USD.

Samsung i Qualcomm produkują układy scalone głównie na rynek mobilny. Tymczasem dla Intela głównym rynkiem zbytu jest segment komputerów stacjonarnych. Rynek mobilny przeżywa rozkwit, a rynek urządzeń stacjonarnych kurczy się.

Największym producentem układów na zlecenie pozostaje TSMC, którego wartość sprzedaży wzrosła o 26% do poziomu 4,46 miliardów USD. Na drugim miejscu znajdziemy tutaj GlobalFoundries, a na trzecim United Microelectronic Corp. (UMC). Trzeba tutaj zauważyć, że do wyników sprzedaży TSMC nie wliczono sprzedaży Qualcommu, który zleca TSMC produkcję swoich układów.

Mimo iż pozycja Intela słabnie w stosunku do rywali, to koncern wciąż ma nad nimi olbrzymią przewagę. Firma dysponuje najnowocześniejszymi fabrykami i procesami technologicznymi na świecie. Na początku przyszłego roku rozpocznie produkcję 14-nanometrowych układów. Część analityków, biorąc pod uwagę możliwości technologiczne i produkcyjne Intela oraz kurczący się rynek komputerów stacjonarnych sugerują, że koncern powinien w większym stopniu zaangażować się w produkcję układów na zlecenie.

Intel układ scalony wartość sprzedaży Samsung