Bardzo rzadki przypadek - kopalny pasożyt nadal związany z żywicielem
Naukowcy odkryli skamieniałości pasożyta sprzed 425 mln lat. Przedstawiciele podgromady wrzęch byli nadal przytwierdzeni do ciał żywicieli.
Warto przypomnieć, że postaci dojrzałe współczesnych wrzęch (Linguatulida) pasożytują w drogach oddechowych różnych zwierząt, w tym ludzi, po zjedzeniu żywiciela pośredniego, np. ryby.
Kilka okazów Invavita piratica, bo o nich mowa, odkryto w skałach z Herefordshire. Wg naukowców, były świetnie zachowane i mierzyły ok. 1-4 mm.
To najważniejszy dowód kopalny, dokumentujący pochodzenie pasożytnictwa tego rodzaju - podkreśla Derek Briggs, paleontolog z Uniwersytetu Yale. Autorzy publikacji z Current Biology dodają, że to pierwszy gatunek Linguatulida, znaleziony w postaci połączonej z żywicielem. W tym przypadku gospodarzem był małżoraczek.
Odkrycie jest niezwykle ważne nie tylko dlatego, że przykłady pasożytów są bardzo rzadkie w zapisie kopalnym, ale również dlatego, że żywiciele i pochodzenie trybu życia wrzęch należą do szeroko dyskutowanych kwestii - wyjaśnia David Siveter z Uniwersytetu w Leicester.
Część z I. piratica znaleziono pod pancerzem w pobliżu jaj. Inne były przytwierdzone do zewnętrznej części pancerza gospodarza, a to wyjątkowa pozycja zarówno dla prehistorycznych, jak i współczesnych Linguatulida.
Komentarze (1)
Użytkownik-7423, 25 maja 2015, 14:21
Pasożyty to koło zamachowe ewolucji.
Podobno dzięki pasożytom powstały dwie płcie, by zwiększyć różnorodność i, tym samym, odporność na pasożyty.
http://m.youtube.com/watch?v=roeBELyr1nQ