Perski nauczyciel w dawnej Japonii

| Humanistyka
Swollib

Archeolodzy znaleźli w Japonii kawałek drewna, z którego można wnioskować, że w pierwszej stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni - Narze - byli zatrudniani obcokrajowcy. Za pomocą podczerwieni na drewnie ujawniono napis, który wydaje się imieniem perskiego matematyka pracującego w budynku, gdzie szkolono urzędników. Nara była stolicą Japonii w latach 710-784.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Japonia i Persja prowadziły wymianę handlową już w 600 roku naszej ery. Teraz jednak znaleziono pierwszy ślad wskazujący, że ludzie z Bliskiego Wschodu pracowali na wyspach. Akirhiro Watanabe, który prowadził badania, uważa, że Pers mógł zostać zatrudniony w Narze, gdyż Persja była znana z matematyków wysokiej klasy. "Po raz pierwszy mamy do czynienia z osobą z tak dalekiego kraju jak Persja, o której wiemy, że pracowała w Japonii" - stwierdził naukowiec. "To sugeruje, że Nara była kosmopolitycznym miastem, w którym cudzoziemców traktowano tak, jak miejscowych" - dodaje.

Najnowsze odkrycie, to już kolejne w ostatnim czasie znalezisko, sugerujące, że Japonia miała znacznie bardziej intensywne kontakty ze światem zewnętrznym, niż się sądzi. Niedawno informowaliśmy o tajemniczych monetach znalezionych na zamku Katsuren.

Japonia Persja nauczyciel matematyka Nara