Twórca Wikipedii uruchamia Wikitribune, platformę do walki z fałszywymi informacjami

| Technologia

Po ostatnich wyborach prezydenckich w USA niektóre środowiska ogarnął szał walki z „nieprawdziwymi informacjami”. To właśnie takie fałszywe informacje miały rzekomo umożliwić zwycięstwo Donalda Trumpa.

Ci, którym się to nie podoba, zapowiadają walkę z rozpowszechnianiem w internecie takich newsów. Teraz w szeregi wojowników wstąpił Jimmy Wales, współtwórca Wikipedii.

Wales uruchomił właśnie „Wikitribune”, otwartą platformę, na której profesjonaliści i amatorzy mają tworzyć prawdziwe informacje. Nowa platforma ma prawdopodobnie różnić się od działającej od dawna WikiNews, która jest ogólnodostępnym serwisem redagowanym przez każdego chętnego użytkownika. Wygląda na to, że Wikitribune będzie prowadzona przez zawodowców. Wales poinformował, że dzięki zbiórce pieniędzy nowy serwis może już zatrudnić co najmniej pięciu dziennikarzy.

Na razie nie wiadomo, kiedy Wikitribune wystartuje. Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że serwis będzie zawierał nie tylko teksty, ale również materiały audio i wideo, ma być darmowy i prowadzony po angielsku.

Walest stwierdził, że Wikitribune będzie serwisem informacyjnym tworzonym "przez ludzi dla ludzi". Będzie to pierwszy serwis, w którym obok siebie będą pracowali zawodowi dziennikarze i dziennikarze obywatelscy, będą pisali newsy, edytowali je w czasie rzeczywistym w miarę, jak sytuacja się rozwija i będą wspierani przez społeczność ciągle sprawdzającą fakty.

Jimmy Wales Wikipedia Wikitribune fałszywe informacje