Moralność Kalego w Partii Piratów

| Ciekawostki
Piratenpartei Deutschland

Znana członkini niemieckiej Partii Piratów, Julia Schramm, popiera nielegalne rozpowszechnianie treści chronionych prawem autorskim. Przynajmniej tak długo, jak nie są to jej własne prawa autorskie.

Schramm napisała książkę pt. „Kliknij mnie: wyznania internetowej ekshibicjonistki“, która właśnie ukazała się zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Schramm, wielokrotnie potępiająca „mafię praw autorskich“ oraz sam termin „prawa autorskie“ podpisała, oczywiście, umowę na wydanie książki z Albrecht Knaus Verlag, które należy do Random House. Otrzymała za to premię w wysokości 100 000 euro.

Teraz jej wydawca ściga przypadki nielegalnego udostępniania książki. Na jego żądanie usunięto już pliki z Dropboksa oraz z wiki Partii Piratów.

Schramm broni tych działań twierdząc, że zawsze jakieś moje teksty będą dostępne na moim blogu, są też dostępne urywki książki. Dodała przy tym, że za 10 lat, gdy wygaśnie umowa z wydawcą, udostępni książkę bezpłatnie.

Gdy o sprawie zrobiło się głośno Schramm stwierdziła, że żałuje, iż bardziej stanowczo nie negocjowała warunków z wydawnictwem. Nie przyszło jej to jednak do głowy, gdyż była szczęśliwa, że mogła spełnić swoje marzenie i wydać książkę.

Julia Schramm Partia Piratów Niemcy prawa autorskie książka