Assange przegrał ostatnią apelację

| Technologia
~db~

Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Julian Assange, założyciel serwisu Wikileaks, powinien zostać wydany Szwecji. Assange jest oskarżany przez szwedzką prokuraturę o gwałt.

Stosunkiem głosów 5:2 odrzucono apelację Assange’a od wyroku sądu niższej instancji.

Sąd Najwyższy nie uznał argumentacji prawników podejrzanego twierdzących, iż nakaz aresztowania jest nieważny, gdyż został wydany przez szwedzką prokuraturę, a nie sąd. Już poprzednia instancja, High Court, uznała, że skoro prokuratura znajduje się pod ścisłym nadzorem sądu, to nakaz jest ważny. Teraz Sąd Najwyższy, w uzasadnieniu wyroku stwierdził, iż zgodnie z Europejską Konwencją o Ekstradycji nakaz został wydany przez odpowiedni organ.

Prawnik Assange’a natychmiast poprosił o dwutygodniowe odroczenie wykonania decyzji. Sąd wyraził zgodę.

Obrońcy założyciela Wikileaks mają teraz tydzień na odwołanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Złożenie odwołania nie wstrzymuje jednak wykonania wyroku brytyjskiego sądu.

Brytyjski rząd powinien teraz, w ciągu najbliższych 10 dni, ogłosić datę ekstradycji.

Na kilkanaście godzin przed wydaniem wyroku Wikileaks poinformowało, że Stany Zjednoczone podjęły wstępne kroki mające na celu doprowadzenie do ekstradycji Assange’a z Wielkiej Brytanii, Szwecji bądź Australii. USA oskarża podobno Assange’a o szpiegostwo. Informacja opublikowana przez Wikileaks ma najprawdopodobniej charakter spekulacji. Nic nie wiadomo bowiem o oskarżeniach ze strony USA. Amerykański ambasador w Londynie stwierdził, że Departament Stanu poczeka najpierw na wyroki brytyjskich sądów zanim podejmie jakiekolwiek działania.

Serwis Wikileaks wydaje się od ponad roku sparaliżowany, nie publikuje żadnych naprawdę istotnych dokumentów. Tymczasem Julian Assange prowadzi w rosyjskiej prokremlowskiej telewizji antyzachodnie talk-show. Jednym z jego rozmówców był Hassan Nasrallah, przywódca Hezbollahu.

Julian Assange Szwecja Wielka Brytania sąd apelacja gwałt