Teleskop Keplera ma nowe zadanie

| Astronomia/fizyka
NASA

Teleskop Keplera przeszedł Senior Review i tym samym uzyskał zgodę na rozpoczęcie misji K2. Misja K2 uzyskała finansowanie na najbliższe 2 lata. Kepler będzie prowadził w jej ramach obserwacje gromad gwiazd, młodych i starych gwiazd, aktywnych galaktych oraz supernowych - poinformował Charlie Sobeck, zastępca dyrektora projektu.

Teleskop Keplera trafił na orbitę w 2009 roku. Jego zadaniem jest odszukiwani egzoplanet, a przede wszystkim planet wielkości Ziemi. Dotychczas teleskop odnalazł 246 planet, zauważył 3601 potencjalnych planet oraz 2165 układów gwiazd podwójnych. W maju ubiegłego roku zepsuło się drugie z czterech kół zamachowych, które są wykorzystywane do precyzyjnego ustawiania urządzenia. Trzy miesiące później NASA ogłosiła, że Kepler zakończył swoją podstawową misję, gdyż awarii nie można usunąć.

Eksperci zaczęli się zastanawiać, w jaki sposób można wykorzystać urządzenie. Naukowcy z całego świata nadsyłali swoje propozycje. W listopadzie zespół odpowiedzialny za teleskop zaproponował podjęcie misji o nazwie kodowej K2. W jej ramach Keplar zostanie ustawiony na płaszczyźnie orbity Ziemi i zajmie się badaniem kilku pól obserwacyjnych, czyli dość dużych wycinków nieboskłonu. Na obserwacje każdego z pól przewidziano około 75 dni. W tym czasie teleskop będzie stabilizowany za pomocą dwóch sprawnych kół zamachowych oraz... ciśnienia wiatru słonecznego. Po około 2,5 miesiącach teleskop zostanie obrócony tak, by światło słoneczne nie wpadało do jego lustra i będzie spoglądał na kolejne pole obserwacyjne.

Obecnie misja Keplera kosztuje około 18 milionów dolarów rocznie. Zgodnie z zasadami NASA Senior Review się co dwa lata i dotyczy przedłużania misji, których etap podstawowy się zakończył. W czasie Senior Review eksperci oceniają przydatność naukową misji na kolejne cztery lata, a te misje, które zostaną zaakceptowane, otrzymują od NASA finansowanie na dwa lata. Po dwóch latach znowu podlegają ocenie.

Początek misji K2 zaplanowano na 30 maja bieżącego roku.

K2 Teleskop Keplera NASA