Indyjski Instytut Astrofizyki bada, czy mężczyzna zginął od uderzenia meteorytu

| Ciekawostki

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Astrofizyki (IIA) przeprowadzą na zlecenie policji dochodzenie, czy kierowca autobusu Kamraj zmarł wskutek upadku meteorytu na teren kampusu Bharathidasan Engineering College.

Jeśli specjaliści potwierdzą, że kawałek skały rzeczywiście był meteorytem, będzie to pierwszy tego typu wypadek od 191 lat. Wg International Comet Quarterly, ostatnio do takiego zdarzenia miało dojść 16 stycznia 1825 r., również w Indiach. W Oriang zginął wtedy mężczyzna, a kobieta została ranna.

Komisarz P.K. Senthilkumari z Vellore powiedziała w wywiadzie dla dziennika The Hindu, że z zagłębienia o głębokości ok. 60 cm wydobyto kamień ważący circa 10 g. Był on czarny i miał nieregularny kształt. Z myślą o badaniach policjanci z Vellore pobrali próbki gleby.

Gdy obiekt spadł i wywołał głośną eksplozję, 40-letni Kamraj stał na trawniku obok kantyny (mimo wysiłków ratowników, zmarł w drodze do szpitala). Oprócz niego ucierpiały 3 inne osoby: 2 ogrodników i student. W pobliskich budynkach i pojazdach wypadły szyby. Do zdarzenia doszło w sobotę (6 lutego).

Tego samego dnia w Bharathidasan Engineering College mieli się zjawić przedstawiciele Indyjskiej Agencji Badań Kosmicznych, a na poniedziałek lub wtorek zapowiadano odwiedziny zespołu z IIA.

Początkowo władze sądziły, że eksplozję spowodowały materiały wybuchowe pozostawione przez budowlańców. Dochodzenie tego jednak nie potwierdziło. Obecnie obowiązuje teoria meteorytowa, choć śledczy dopuszczają też możliwość, że za śmierć kierowcy odpowiadają np. kosmiczne śmiecie.

Wg doniesień medialnych, to drugi "kosmiczny" wypadek, do jakiego miało dojść w dystrykcie Vellore w ostatnich 2 tygodniach. Dwudziestego szóstego stycznia mieszkańcy Bethaveppampattu twierdzili, że widzieli ognisty obiekt spadający z nieba na pole. Zostawił on prawie metrowe (91-cm) zagłębienie.

Premier stanu Tamil Nadu Jayaram Jayalalitha złożyła rodzinie Kamraja kondolencje i zapowiedziała wypłatę odszkodowania w wysokości 100 tys. rupii.

 

Kamraj meteoryt upadek Bharathidasan Engineering College Indyjski Instytut Astrofizyki Vellore