Dinozaur uszyty w kosmosie

| Ciekawostki
Karen Nyberg

Astronautka Karen Nyberg, znana m.in. z instruktażu, jak umyć w kosmosie włosy, uszyła właśnie dinozaura. To najprawdopodobniej pierwsza wypchana zabawka, która powstała poza naszą planetą. Inżynier lotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wróci na Ziemię 11 listopada. Jej 3-letni syn zapewne ucieszy się z nietypowego prezentu...

Nyberg opublikowała zdjęcie na serwisie Pinterest. Przyznała, że dzieło powstało 22 września z materiałów dostępnych na ISS - zewnętrzna powłoczka z materiału używanego do wyściełania rosyjskich pojemników na żywność, a wypełnienie ze starej koszulki. Trzeba przyznać, że maskotka bardzo przypomina tyranozaura.

Pluszaki bywały już wcześniej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci traktują je jak talizmany i wskaźniki osiągnięcia stanu nieważkości. Kiedy zabawki zwisające z pulpitu operatora zaczynają latać, wiadomo, że statek znalazł się na orbicie.

Ekipa Nyberg została wystrzelona z białym psem komandora Fiodora Nikołajewicza Jurczichina. Prezent sprzed 30 lat zakosztował już wcześniej uroków pozaziemskiego życia; okazuje się, że bowiem, że to jego 3. podróż na ISS.

Karen Nyberg dinozaur Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS