Kaspersky chce pokazać Amerykanom kod źródłowy

| Bezpieczenstwo IT

Eugene Kaspersky, szef i założyciel firmy Kaspersky Lab, powiedział w wywiedzie dla The Australian, że chce udostępnić rządowi USA kod źródłowy swojego pakietu antywirusowego. Oświadczenie ma związek z obawami wyrażanymi przez amerykańskich senatorów i przedstawicieli służb specjalnych. Uważają oni, że oprogramowanie Kaspersky Lab może zostać wykorzystane przez rząd w Moskwie do monitorowania amerykańskich sieci rządowych.

Co więcej szefowie Defense Intelligence Agency, NSA oraz Secret Service stwierdzili, że sami nie używali by oprogramowania Kaspersky Lab. Ich obawy mogą być o tyle uzasadnione, że Eugene Kaspersky ukończył Akademię KGB i pracował przez jakiś czas dla wywiadu wojskowego.

Sam Kaspersky przekonuje, że byłoby samobójstwem dodawanie do oprogramowania tylnych drzwi, pozwalających na śledzenie użytkowników przez służby jakiegoś państwa. To samobójstwo. To nie tylko zabiłoby biznes, ale człowiek musiałby ratować własne życie, szukać schronienia gdzież w dżungli, nad Amazonką czy na Syberii – stwierdził Kaspersky.

Dlatego też menedżer zaoferował Amerykanom, że mogą sprawdzić kod źródłowy. Nie byłby to pierwszy raz. Gdy podpisujemy umowy z rządami, czasami chcą, byśmy ujawnili im nasze technologie. I to robimy – przyznaje  Kaspersky.

Kaspersky Lab USA kod źródłowy