Sztuczna inteligencja ponownie zmierzy się z mistrzem go

| Technologia
Davide e Paola

System sztucznej inteligencji AlphaGo ponownie zmierzy się z człowiekiem w go. Tym razem przeciwnikiem oprogramowania będzie 19-letni Chińczyk Ke Jie. Pierwsza z zaplanowanych trzech partii rozpocznie się jutro w mieście Wuzhen.

W ubiegłym roku AlphaGo pokonał południowokoreańskiego arcymistrza Lee Se-Dola, wgrywając z nim 4:1. Maszyna po raz pierwszy w historii wygrała z czołowym zawodnikiem go, co zostało uznane za olbrzymi krok w rozwoju sztucznej inteligencji. Go, pomimo niezwykle prostych reguł, jest być może najtrudniejszą grą w historii, z gigantyczną liczbą możliwych rozwiązań. Dlatego też jeszcze do niedawna uznawano ją za bastion ludzkiej inteligencji. Ostatnio bastion ten został nadkruszony przez maszynę, a wyłom jest na tyle poważny, że Ke Jie nie daje się większych szans w starciu z AlphaGo.

Sukces AlphaGo daje szansę na wdrożenie SI do wielu różnych zadań i na wielu polach, być może nawet do znajdowania rozwiązań problemów, których ludzie nawet nie potrafią sobie wyobrazić, powiedział Damis Hassabis, założyciel firmy DeepMind, która stworzyła AlphaGo. Głównym celem specjalistów pracujących nad sztuczną inteligencją jest bowiem stworzenie maszyny zdolnej do rozwiązywania całej gamy problemów, działającej podobnie jak ludzki mózg, a nie wyspecjalizowanej w jakimś wąskim zakresie.

Ke Jie został profesjonalnym graczem w Go już w wieku 11 lat. Przez dwa lata był najlepszym zawodnikiem na świecie. Sam określa siebie jako „pretensjonalnego dupka”. Gdy dowiedział się o przegranej Lee Sedola stwierdził, że maszyna nigdy go nie pokona. Dawać ją tutaj, napisał na serwisie społecznościowym. Ke był jednym z wielu chińskich graczy, którzy w styczniu bieżącego roku zostali wyzwani do online'owych zawodów przez kogoś, kto określał się mianem „Mistrza” i twierdził, że wygrał 60 partii z rzędu. Później okazało się, że jest to ulepszona wersja AlphaGo. Program nie grał na maksimum swoich możliwości. Ke będzie bardzo trudno, ale z drugiej strony trzeba zauważyć, że bardzo ciężko pracował on nad zmianą metod treningowych. Mam nadzieję, że dobrze mu pójdzie, powiedział Gu Li, były mistrz Chin.

AlphaGo wykorzystuje dwa zestawy głębokich sieci neuronowych, wykorzystujących miliony połączeń podobnych do neuronów. Program częściowo samodzielnie nauczył się grać, rozgrywając miliony partii przeciwko samemu sobie.

Ke Jie sztuczna inteligencja AlphaGo go