Szybki internet na Kilimandżaro

| Ciekawostki
Muhammad Mahdi Karim - Praca własna, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9084438

Od tego tygodnia na stoku Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki, można korzystać z szybkiego internetu. Usługę internetu szerokopasmowego zapewnia Tanzania Telecommunications Corporation (TTCL). Jak podkreślił dyrektor generalny firmy, Peter Ulanga, wdrożenie nie było łatwe, ale projekt powiódł się m.in. dzięki współpracy z władzami parków narodowych (Mount Kilimanjaro Park Authority i Tanzania National Parks Authority).

Nape Moses Nnauye, minister informacji, komunikacji i technologii informacyjnej, powiedział podczas inauguracji usługi w stacji Horombo na wysokości 3720 m n.p.m., że jest to wydarzenie historyczne zarówno dla Tanzanii, jak i całej Afryki. Pozwala bowiem turystom i przewodnikom komunikować się ze światem twarzą w twarz.

Minister podkreślił, że wcześniej poruszanie się po górach bez połączenia z internetem mogło być niebezpieczne dla turystów i ludzi, którzy im pomagają.

Usługi internetowe mają do końca roku dotrzeć na Uhuru, najwyższy z trzech szczytów Kilimandżaro.

Niektórzy przyjęli tę inicjatywę przychylnie, jako sposób na wspomożenie przemysłu turystycznego, inni skrytykowali zaś rząd za niezapewnienie lepszego dostępu do internetu w wioskach i miastach leżących na oddalonych od cywilizacji obszarach.

Projekt jest częścią szerszej rządowej inicjatywy National ICT Broadband Backbone; jest ona dofinansowywana przez Chiny.

Kilimandżaro szybki internet Tanzania Telecommunications Corporation Nape Moses Nnauye