Satelitarny rekord
Japońska Agencja Eksploracji Kosmosu (JAXA) poinformowała o zestawieniu rekordowo szybkiego łącza satelitarnego. Podczas testów niedawno wystrzelonego satelity telekomunikacyjnego udało się ustanowić połączenie pozwalające na przesył danych z prędkości 1,2 gigabita na sekundę w każdą ze stron.
Informacje pomiędzy Ziemią a satelitą Kizuna były wymieniane dwoma kanałami o przepustowości 622 megabitów na sekundę każdy. Kizuna został wystrzelony 23 lutego, a jego zadaniem jest zapewnienie połączenia z Internetem w miejscach trudno dostępnych. Będzie też wykorzystywany awaryjnie do zapewnienia łączności podczas nawiedzających Azję katastrof naturalnych.
Jedną z największych zalet Kizuny jest wykorzystanie na pokładzie satelity specjalnego przełącznika ATM (Asynchronous Transfer Mode), który znakomicie przyspiesza wymianę danych. Zwykle, by skorzystać z internetowej łączności satelitarnej, sygnał musi przejść z punktu, z którego został wysłany do specjalnej stacji nadawczej, tam jest demodulowany, ustawiany na odpowiedniego satelitę, remodulowany i wysyłany do satelity. Kizuna potrafi wszystkie te czynności wykonać samodzielnie.
Testy Kizuny przeprowadzono już w marcu i kwietniu. Wówczas dzięki antenie o średnicy 45 centymetrów osiągnięto transfery rzędu 1,5 Mbit/s od użytkownika i 155 Mb/s do użytkownika. Z kolei antena o średnicy 1,2 metra pozwalała na transfer 155 Mb/s w obie strony. Wówczas była to rekordowa prędkość uzyskana za pomocą równie małej anteny.
Komentarze (5)
waldi888231200, 14 maja 2008, 16:22
A co ma średnica anteny do prędkości transmisji danych (zakładając że jest ta sama częstotliwość)?? 8)
Górnik, 14 maja 2008, 16:38
Podejrzewam że większa antena -> większa czułość -> mniej błędnych pakietów danych -> większy efektywny transfer danych przy tych samych parametrach łącza
KrzysPog, 14 maja 2008, 16:44
hehe
czasza anteny to klucz do sukcesu
Czasza im jest większa tym lepiej ogniskuje sygnał kierowany do konwertera (sygnał nigdy nie "idzie" bezpośrednio do konwertera!) a co za tym idzie lepiej tłumione są zakłucenia powodowane przez drzewa, interferencje, czy choćby zabudowe terenu.
Dlatego też w miastach (lub ostatnio też do odbioru HDTV) rekomenduje się większe talerze antenowe.
Pozdrawiam ;D :-*
dirtymesucker, 15 maja 2008, 13:30
a zdjęcia i filmiki z księżyca i marsa nadal będą niewyraźne jakby nie brały rutinoskorbinu
leszczo, 21 maja 2008, 06:37
mysle ze chodzi o dlugosc ale ona musi byc rowna dlugosci fali ktora odbiera czy tylko wielkrotnoscia ?