Microsoft zapłaci wielomiliardową grzywnę?

| Technologia
401K, CC

Komisja Europejska przygotowuje się do postawienia zarzutów Microsoftowi. Będą one dotyczyły głośnego sporu o przeglądarki i rynkową pozycję Internet Explorera.

W 2009 roku Komisja Europejska ukarała Microsoft grzywną w wysokości ponad miliarda euro i zażądała, by koncern zastosował w swoich systemach operacyjnych ekran wyboru przeglądarki. Miał się on pokazywać podczas instalacji systemu i pozwalać użytkownikom na wybór innej przeglądarki niż Internet Explorer.

Ekran miał być prezentowany na terenie UE do 2014 roku. Jednak w lutym 2011, po opublikowaniu Service Packa 1 dla Windows 7 ekran zniknął. Przez rok nikt nie zwrócił na to uwagi. W lipcu bieżącego roku KE rozpoczęła w tej sprawie śledztwo i poinformowała o tym fakcie Microsoft. Koncern z Redmond tłumaczy, że ekran wyboru został usunięty w wyniku błędu programistycznego w SP1. Ekran wyboru został przywrócony, a Microsoft zadeklarował, że będzie go pokazywał o 15 miesięcy dłużej, niż przewiduje umowa.

Komisja Europejska postanowiła jednak oficjalnie oskarżyć koncern. Może nałożyć nań grzywnę w wysokości 10% światowych przychodów z ostatniego roku podatkowego. Oznaczałoby to, że Microsoft musiałby zapłacić 7,4 miliarda dolarów.

Według danych firmy Statcounter obecnie do Internet Explorera należy 29% europejskiego rynku przeglądarek. Chrome ma w posiadaniu 29,3%, a Firefox - 30,3%.

Komisja Europejska Internet Explorer ekran wyboru przeglądarki