Komodo komputerowym mistrzem szachowym

| Technologia
dlkinneylicencja: Creative Commons

Silnik szachowy Komodo wygrał siódmy sezon Thorsten Chess Engines Competition, czyli zawody szachowe dla komputerów. Siła Komodo jest znacznie większa od możliwości jakiegokolwiek człowieka. Silnik ten mógłby bowiem zdobyć nawet 3304 punkty w klasyfikacji ELO. To oparta na podstawach naukowych metoda obliczania relatywnej siły gry szachistów. Obecnym rekordzistą w punktacji ELO jest Magnus Carlsen, który przed niecałym rokiem osiągnął 2882 punkty ELO. Garri Kasparow, z wynikiem 2851 punktów znajduje się na drugim miejscu.

Silnik Komodo powstał w 2007 roku. Jest wspólnym dziełem programisty Dona Daileya i arcymistrza szachowego Larry'ego Kaufmana. Silnik szybko się rozwijał i w październiku 2011 roku Komodo 4 został skomercjalizowany. Don Dailey zmarł w 2013 roku. Rozwojem silnika zajmują się inni programiści. Jego najnowsza wersja, Komodo 8, jest dostępna dla systemów Windows, Linux, Mac oraz Android. Kosztuje ona 60 dolarów.

W Komodo widać podobno styl gry Kaufmana. Arcymistrz jest bardzo dobry w ocenie wartości konkretnej pozycji zajmowanej przez figurę czy pionek. Podobnie gra Komodo – program przywiązuje większą wagę do oceny siły aktualnej pozycji niż do przewidywania kolejnych ruchów.

Warto też przypomnieć, że Komodo jest jedynie silnikiem szachowym. Jeśli chcemy zmierzyć się z Komodo potrzebujemy jeszcze graficznego interfejsu użytkownika.

Komodo silnik szachowy szachy