Amerykański żołnierz i... Korona Rzeszy
Niemcy, 3 kwietna 1945, kopalniane wyrobiska w Siegen. Starszy szeregowy Ivan Babcock ze 165. sygnałowej kompanii fotograficznej pozuje z repliką Korony Rzeszy. Do czasu, gdy w sierpniu 1946 roku w Historischer Kunstbunker, kompleksie tuneli znajdującym się pod zamkiem w Norymberdze, nie znaleziono oryginału, sądzono, że Babcock i jego koledzy trafili na Koronę.
Korona Rzeszy powstała za Ottona I (koniec X w.), zmodyfikowana za Konrada II (pocz. XI w.). Na kabłąku napis Chounradu Dei Gratia Romanoru(m) Imperator Aug(ustus). Wykonana ze złota, kamieni szlachetnych, pereł i emalii. Na czterech bokach emaliowane przedstawienia królów Dawida, Salomona, Ezechiasza w towarzystwie Izajasza oraz Jezusa Chrystusa jako Władcy nad władcami.
Niemcy wykorzystali opuszczone kopalnie w Siegen do ukrycia zabytków i innych kosztowności. Na początku 1943 roku alianci dowiedzieli się o masowych kradzieżach dzieł sztuki dokonywanych przez III Rzeszę. W USA powołano specjalną komisję rządową, a następnie powstały specjalne jednostki wojskowe, których zadaniem było poszukiwanie i ochrona zabytków. Ci tzw. Monuments Men musieli też powstrzymywać własnych żołnierzy z jednostek bojowych, którzy czasami jako pierwsi znajdowali zabytki, przed ich wysyłaniem do znajomych i rodzin w kraju.
Wiosną 1945 roku Monuments Men odkryli setki jaskiń i kopalń. W jednej z nich za ceglaną ścianą natrafiono na trumny ozdobione nazistowskimi symbolami. Początkowo Amerykanie sądzili, że trafili na grób Hitlera. Okazało się jednak, że w trumnach były szczątki marszałka von Hindenburga, Fryderyka Wielkiego i Fryderyka Wilhelma I.
Komentarze (0)