Rozwiązali zagadkę trwałości nietrwałego
Międzynarodowy zespół kilkunastu inżynierów rozwiązał zagadkę, czemu na pozór niestabilna Krzywa Wieża w Pizie od setek lat wytrzymuje trzęsienia ziemi.
Ponieważ uznawano, że wieża ledwo może ustać w pionie, spodziewano się, że już umiarkowana aktywność sejsmiczna doprowadzi do poważnego uszkodzenia, a nawet zawalenia budowli. Jako że tak się nie stało, temat stał się przedmiotem dysput inżynierów.
Jakiś czas temu do zespołu prof. Camilla Nutiego z Università degli Studi Roma Tre dołączył prof. George Mylonakis z Uniwersytetu Bristolskiego. Specjaliści przeanalizowali dostępne dane sejsmiczne, geotechniczne i strukturalne. Doszli do wniosku, że trwałość "nietrwałej" wieży można przypisać tzw. dynamicznej interakcji konstrukcja-grunt (ang. dynamic soil-structure interaction, DSSI).
Inżynierowie wyjaśniają, że wysoka i sztywna wieża stoi na elastycznym/dość luźnym gruncie, co zmienia właściwości drganiowe konstrukcji (przez to zabytek nie rezonuje z ruchami ziemi podczas trzęsień).
Jak na ironię losu, ta sama gleba, która doprowadziła do przechylenia wieży w Pizie [...], pomaga jej przetrwać zdarzenia sejsmiczne - podsumowuje Mylonakis.
W przyszłym miesiącu wyniki badania zostaną zaprezentowane na konferencji (16th European Conference in Earthquake Engineering) w Salonikach.
Komentarze (5)
ww296, 10 maja 2018, 17:09
Można wnioskować, że gdyby stała prosto to zawaliła by sie ?
thikim, 11 maja 2018, 07:27
Wychodzi na to że wiele jest jeszcze zagadek na tym świecie nawet i dla profesorów. Mimo iż wszystko wiedzą
Sławko, 11 maja 2018, 11:21
Przeciwnie. Są profesorami nie dlatego, że "wszystko wiedzą", ale dlatego że zbyt mało wiedzą i są "głodni" wiedzy. Gdyby było inaczej nie zostaliby profesorami!
KONTO USUNIĘTE, 11 maja 2018, 12:46
Profesor, który " wiedział wszystko" (Thomas Young) tzn wg jemu współczesnych dysponował całą dostępną wtedy wiedzą, zmarł w 1829r. Po nim, ci którzy o sobie tak mówili nie byli mądrzy, tylko przemądrzali.
thikim, 11 maja 2018, 16:58
Podobno jedyny człowiek który rozumiał polski system podatkowy zmarł 2 tygodnie temu. Więc ten tego
A teraz niech będzie sobie przeciętny profesor w programie telewizyjnym i dziennikarz zada pytanie.
To jak obstawiacie: ilu powie: nie wiem
Są profesorami bo spełnili formalne wymagania żeby nimi zostać. Nic ponad to.