Co Księżyc w pełni robi z ludźmi...
Wielu ludzi uważa, że w noce, na które przypada pełnia Księżyca, popełnianych jest więcej przestępstw i zdarza się więcej wypadków. Wydają się to potwierdzać doniesienia lekarzy i policjantów. W niektórych państwach, m.in. w brytyjskim Brighton, wprowadza się na ten czas dodatkowe patrole, aby zapobiec zuchwałym kradzieżom i brutalnym napadom.
Naukowcy twierdzą jednak, że takie postrzeganie i interpretowanie zdarzeń to raczej kwestia nastawienia niż rzeczywistości. Już od starożytności ludzie różnych kultur wierzą, że Księżyc wpływa na nasze zachowanie. Jeśli więc lekarz czy konstabl spodziewają się, że podczas pełni będą się dziać niestworzone rzeczy, zinterpretują zwykły nocny uraz czy krzyk jako coś wyjątkowego. Nasze przekonania wpływają na postrzeganie w taki sposób, że nieświadomie poszukujemy dowodów na potwierdzenie przyjętej na początku tezy. Dzieje się tak nawet w przypadku policjantów, którzy inaczej kwalifikują popełniane przestępstwa, co wpływa na sporządzane na tej podstawie statystyki.
Żadne z prowadzonych do tej pory badań nie potwierdziło istnienia szczególnego wpływu Srebrnego Globu na nasz umysł. Trzech naukowców, Ivan Kelly, James Rotton i Roger Culver, przeanalizowało ponad 100 studiów efektów przypisywanych Księżycowi. Nie udało im się znaleźć znaczącej korelacji między fazą naszego satelity a katastrofami albo liczbą popełnianych morderstw itp. Co więcej, trudno byłoby wytypować mechanizm, za pośrednictwem którego Księżyc miałby oddziaływać na ludzki mózg. Jedyny wyjątek: opisany wyżej mechanizm samospełniającego się proroctwa. Wynikom swoich dociekań panowie nadali znamienny tytuł Księżyc był w pełni i nic się nie stało.
Chociaż nie zdobyto dowodów na istnienie bezpośredniego wpływu Księżyca na nasze działanie, wpływ pośredni łatwiej udokumentować. Widząc pięknie rozświetloną tarczę Srebrnego Globu, ludzie są po prostu bardziej aktywni niż w ciemne i ponure noce. Jedni wylegają na zewnątrz, by podziwiać naturę, pospacerować, inni włamują się wtedy do cudzych domów. Statystycznie rzecz biorąc, jakikolwiek wzrost aktywności przekłada się na wzrost częstości występowania monitorowanych wydarzeń.
Komentarze (14)
waldi888231200, 30 września 2007, 22:57
To nie są naukowcy tylko debile
- statystyki szpitali od wypadków
- statystyki urodzin
- unosi oceany w górę (przypływy)
- wpływa na samopoczucie
- całe rolnictwo i zielarstwo na niego patrzy i do niego sie stosuje
i tylko na ludzi nie ma wpływu (którzy w 80% są z wody) wyrażnie na fizyce spali 8)
sfinks, 12 grudnia 2007, 23:05
Chciałbym zobaczyć te statystyki. (Ciekawe czy autor komentarza "to nie naukowcy..." je kiedykolwiek widział?) Chciałbym również zobaczyć tych rolników zapatrzonych w "Srebrny Glob"... Jedno wydaje się bardzo prawdopodobne: 99% wody zawartej w organiźmie mojego przedmówcy znajduje się w jego mózgu (a reszta w pęcherzu, no cóż, piwo jest moczopędne jak wiadomo nawet nie-naukowcom) Natomiast z jednym się zgadzam: na lekcjach fizyki nie powinno się spać, ale również (i tu uwaga do autora poprzedniego komentarza) grać w karty też nie wolno! Pozdrawia- jeden z Niedebili.
waldi888231200, 5 stycznia 2008, 03:50
I tak cię lubię ;D, a kiedy to ostatnio uczyłeś się fizyki za gierka może?? (polecam astrofizykę i atomistykę - oczekuję na przepraszam i dziękuję) 8)
czyaga, 10 marca 2008, 23:01
Artykuł nie zawiera odpowiedzi na pytanie co księżyc w pełni robi z ludźmi, ale czego nie robi:) jest jeszcze jedno czego nie robi - nie wpływa pozytywnie nie wzrost uzębienia ale nie mam na to niestety żadnych wyników badań
waldi888231200, 10 kwietnia 2008, 12:37
Skoro wpływa na kości to i na uzębienie. 8)
mikroos, 10 kwietnia 2008, 18:22
Bieganie wpływa pozytywnie na kości, a o dobrym wpływie na zęby jakoś nie słyszałem.
waldi888231200, 10 kwietnia 2008, 23:36
Zwłaszcza na długich dystansach - bo wyrabia stawy i łatwo zostać rencistą. 8)
mikroos, 10 kwietnia 2008, 23:38
No widzisz, a na zęby i tak większego wpływu nie ma.
waldi888231200, 11 kwietnia 2008, 03:09
No i dobrze , bo do protezy trzeba kleju , a i tak się nie zawsze trzyma. ;D ;D
i nie zawsze bo jak zmeczony się potkniesz przy bieganiu to z zębami też może być różnie ;D ;D
Moja babcia (80lat ale już bez ciała) jak była u nas poszła spać. Idę do kuchni a pies coś tam gryzie na swoim kocyku aż trzeszczy , co ty tam jesz?? (bo kości psu się nie daje), a tu babci szczęka ;D ;D (dobrze że babcia nie widziała a szczeka nie pekła ;D ;D)
inhet, 11 kwietnia 2008, 15:21
W czasach, kiedy brakło jeszcze sztucznego oświetlenia, księżycowe noce były dobrą okazją do przestępczych poczynań. To może uzasadniać pochodzenie stereotypu.
Gość tymeknafali, 15 kwietnia 2008, 01:36
Ale wiesz powiem ci że faktycznie zdąża mi się być bardziej poddenerwowanym w pełni (agresywniejszym).
inhet, 17 kwietnia 2008, 00:09
Nie słyszałem, żeby ktoś robił takie badania. Wykonanie byłoby proste, choćby przez pomiar oporności skóry, ale na razie pieniążków nikt nie daje, a trzeba by kupę ludzi przebadać.
Gość tymeknafali, 17 kwietnia 2008, 00:12
Wiesz co możliwe. To może być jeszcze inaczej. jak widzę księżyc w pełni zaczynam się denerwować tym co może się zdarzyć potencjalnie...
lo_haze, 20 kwietnia 2008, 01:14
Przydałyby się solidne badania, ale najpierw należałoby dookreślić co znaczy, że księżyc "wpływa" na zachowanie ludzi? Tj jakie zachowania konkretnie powoduje?
Wówczas można by to zweryfikować.