La Bastida - zachodnioeuropejskie Knossos

| Humanistyka
James Preston

Na stanowisku archeologicznym La Bastida (Totana, Murcia) odkryto wyjątkowy system potężnych fortyfikacji. Uczeni z Universitat Autonoma de Barcelona stwierdzili, że to kolejny dowód, iż znajdująca się w tym miejscu osada była w epoce brązu najbardziej rozwiniętym politycznie i militarnie miejscem na zachodzie Europy. Jej znacznie można porównać tylko z cywilizacją minojską na Krecie.

Wspomniana fortyfikacja to mur grubości 2-3 metrów zbudowany z dużych kamieni połączonych zaprawą z gliny, piasku i wody. Mur został wzmocniony wieżami obronnymi wybudowanymi co 4 metry. Fortyfikacja liczyła sobie 6-7 metrów wysokości.

Dotychczas odkryto 6 wież na długości 70 metrów. Znaleziono też zamykaną grubymi belkami bramę, chronioną przez grubsze mury.

Jednym z najbardziej znaczących elementów architektowanicznych jest druga, mniejsza brama, znajdująca się w pobliżu głównego wejścia. Zakończono ją łukiem, który bardzo dobrze się zachował i jest najstarszą znaną tego typu konstrukcją w Europie. Wcześniejsze łuki znajdowano w Troi II oraz na terenie dzisiejszego Izraela, Palestyny i Jordanii. Tam świadczą one o wpływach egipskich i babilońskich. Łuk z Murcii to dowód, iż ludzie ze wschodu pomagali budować fortyfikacje w La Bastida. Niewykluczone, że trafili oni na Półwysep Iberyjski po tym, jak około 2300 lat przed naszą erą ich region dotknął poważny kryzys. Łuk wykorzystany przez budowniczych muru wyprzedza o 400-800 łuki budowane przez Hetytów czy przedstawicieli kultury mykeńskiej.

Fortyfikacje z La Bastida zaskoczyły archeologów swoimi rozmiarami, sposobem wykonania i zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dotychczas na zachodzie Europy nigdy nie znaleziono tego typu tak starych fortyfikacji.

La Bastida musiała być niezwykle ważnym ośrodkiem w epoce brązu. W latach 2008-2011 odkryto tam duże rezydencje, o powierzchni przekraczającej 70 metrów kwadratowych, rozrzucone na powierzchni 4 hektarów. Wśród większych rezydencji i budynków publicznych znajdowały się mniejsze konstrukcje, a całość była połączona przejściami, korytarzami i placami. W mieście znajdował się też zbiornik wodny o pojemności 400 000 litrów.

Na podstawie wykopalisk specjaliści uważają, że w tym miejscu istniało wysoko zorganizowane, klasowe społeczeństwo dysponujące dużą siłą militarną. Istniało ono przez 700 lat i miało wpływ na rozwój innych społeczności Półwyspu Iberyjskiego. Odkrycia z La Bastida oznaczają, że na nowo trzeba będzie pisać podręczniki dotyczące wczesnej historii Półwyspu.

La Bastida epoka brązu mur obronny