Pięćsetne "Laboratorium"

| Ciekawostki
Telewizja Polska

We wtorek 19 maja wyemitowany zostanie 500. odcinek najstarszego polskiego programu popularnonaukowego „Laboratorium". Autorski program Wiktora Niedzickiego od 24 lat dostarcza fascynujących informacji o osiągnięciach i pracach badawczych polskich uczonych i inżynierów, a od niedawna dostępny jest również w Internecie. Pod adresem www.laboratorium.tvp.pl można już znaleźć ponad 70 odcinków programu. Strona „Laboratorium" jest częścią serwisu www.wiedza.tvp.pl, gdzie można obejrzeć wszystkie propozycje TVP z zakresu nauki i techniki, przyrody i edukacji.

„Laboratorium" to program realizowany z pasją. Ekipa odwiedza niezwykłe miejsca - kopalnie i lotniska, pracownie konserwacji zabytków i poligony wojskowe. Obiektywy kamer są wycelowane w światło błyskawic i we wnętrza mikromechanizmów. Przede wszystkim jednak zaglądają przez ramię naukowcom, by dowiedzieć się, co nowego powstaje w polskich pracowniach. Z jakich osiągnięć będziemy mogli korzystać już wkrótce? Czym mogą pochwalić się polscy uczeni? Ku czemu zmierza świat? Jak i czym chronić zabytki? Dlaczego obawiamy się żywności modyfikowanej genetycznie? Polskie rekordy techniczne i nowe technologie gaszenia pożarów, tajemnice kosmetologii to tylko niektóre tematy ostatnich wydań „Laboratorium".

„Laboratorium XXI wieku" często gości znane osoby. W programie występowali laureaci Nagrody Nobla. Niektóre wydania programu mają charakter widowiska z udziałem najpopularniejszych prezenterek telewizyjnych lub znanych aktorek. To gwiazdy biorą udział w doświadczeniach lub na sobie sprawdzają działanie różnych urządzeń. Beata Chmielowska-Olech, Paulina Chylewska, Anna Popek czy Iwona Schymalla pokazują, że fizyka może być zrozumiała dla każdego i każdy z niej korzysta.

Laboratorium Telewizja Polska program popularnonaukowy Wiktor Niedzicki