Zidentyfikowano żyjących krewnych Leonarda da Vinci

| Humanistyka

Zidentyfikowano 35 żyjących krewnych Leonarda da Vinci. Należy do nich Franco Zeffirelli, włoski reżyser filmowy, a także scenarzysta, producent i aktor.

Ponieważ renesansowy mistrz nigdy się nie ożenił i nie pozostawił po sobie dzieci, historycy Alessandro Vezzosi, dyrektor Museo Ideale w Vinci, i Agnese Sabato szukali zstępnych (descendentów) jego rodzeństwa.

Prace nad rekonstrukcją drzewa genealogicznego rozpoczęły się w 1973 r. Szczątki Leonarda zaginęły w czasie XVI-wiecznych wojen religijnych, dlatego naukowcy nie mogli się posłużyć danymi genetycznymi. Tym ważniejszy wydaje się więc fakt, że dzięki badaniom duetu cenne DNA uda się być może wyizolować 15 pokoleń później.

Vezzosi i Sabato podkreślają, że większość krewnych nadal żyje w Toskanii.

Długo przeszukiwaliśmy archiwa, co było pierwszym etapem szerszego naukowego dochodzenia - opowiada Vezzosi. By zrekonstruować historię rodziny Leonarda, sprawdziliśmy dokumenty i grobowce znajdujące się nawet tak daleko jak we Francji i Hiszpanii.

Gazeta La Stampa donosi, że powiązania z Leonardem nie były z pewnością zaskoczeniem dla Zeffirellego, który wspominał o tym już 9 lat temu, odbierając w 2007 r. Leonardo Prize. Z mistrzem spokrewniona była rodzina od strony ojca reżysera Ottorina Corsiego.

Szczegółowe ustalenia obojga historyków miały być zaprezentowane na konferencji zorganizowanej w przeddzień 564. rocznicy urodzin mistrza.

 

Leonardo da Vinci żyjący krewni Alessandro Vezzosi Agnese Sabato Franco Zeffirelli