Bliski koniec Lodowca Szelfowego Larsen B

| Nauki przyrodnicze
NASA

NASA informuje, że pozostała część Lodowca Szelfowego Larsen B, który rozpadł się w 2002 roku, prawdopodobnie nie przetrwa do końca dekady. Widzimy sygnały, świadczące o tym, że pozostałość ulega rozpadowi. Z naukowego punktu widzenia jest to fascynująca okazja do obserwowania procesu destabilizacji i rozpadu szelfu lodowego. Jednak to zła wiadomość dla planety. Ten lodowiec istniał przez co najmniej 10 000 lat i wkrótce zniknie - mówi Ala Khazendar z Jet Propulsion Laboratory (JPL), który stoi na czele grupy badającej lodowiec.

Resztki lodowca Larsen B zlokalizowane na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego mają powierzchnię około 1600 kilometrów kwadratowych, a lód w najgrubszym miejscu liczy sobie 500 metrów. „W przypadku tego lodowca najbardziej zaskakujące jest szybkie tempo zachodzących zmian” - mówi Khazendar. Po rozpadzie lodowca w 2002 roku jego pozostałości przez kilka lat wydawały się stabilne. Okazało się jednak, że w ostatnich latach znacząco zwiększyło się tempo wypływu przesuwania się lodowca (nawet do 700 metrów rocznie), a grubość lodu zmniejszyła się nawet o 22 metry.

„Badania lodowców Półwyspu Antarktycznego dają nam wgląd w zachowanie lodowców położonych bardziej na południe, które w większej części składają się z lodu położonego na gruncie. Dowiadujemy się, jak zareagują one na globalne ocieplenie” - mówi glacjolog Eric Rignot z JPL.

Lodowiec Szelfowy Larsen B Antarktyda globalne ocieplenie