Błyskawiczna tama
Firma Arch Therapeutics poinformowała, że wkrótce rozpocznie kliniczne testy nanomateriału, który niemal natychmiast zatrzymuje krwawienie. Materiał został opracowany na słynnym MIT, a Arch Therapeutics kupiła licencję.
Floyd Loop, doradca Arch Therapeutics, były kardiochirurg i ordynator Cleveland Clinic mówi, że nowy materiał znajdzie zastosowanie przede wszystkim podczas operacji serca, mózgu czy prostaty. Zauważa, że często podczas operacji onkologicznych chirurdzy usuwają dobrze unaczynione guzy i powstrzymanie krwawienia z przeciętych naczyń jest długotrwałe, a pacjent traci dużo krwi, przez co jego rehabilitacja trwa dłużej.
Nowy materiał zahamuje krwawienie błyskawicznie i, zdaniem Loopa, zmniejszy ryzyko infekcji.
Drugim miejscem zastosowań jest ratowanie ofiar wypadków. Jego aplikacja jest bardzo prosta, a ponadto po jakimś czasie organizm z łatwością go wchłania, więc w przeciwieństwie do innych opatrunków, nie trzeba go usuwać. Można go pozostawić nawet w głębokiej ranie, która później zostanie zaszyta. Loop zastrzega jednak, że konieczne są dalsze testy, które pozwolą sprawdzić, czy materiał nadaje się do zastosowanie poza salą operacyjną.
Materiał o którym mowa to syntetyczne białko, które opracowano na MIT na początku lat 90. Jednak dopiero niedawno odkryto, że tamuje ono krwawienie. Do odkrycia doszło przypadkiem. Zatrudniony w Wydziale Mózgu i Nauk Poznawczych Rutledge Ellis-Behnke postanowił sprawdzić, czy białko pomoże w szybszym gojeniu się ran mózgu. Gdy nałożył na ranę płyn zawierający syntetyczne białko, krwawienie ustało w ciągu kilku sekund.
Okazało się, że nowe białko w słonym płynnym środowisku błyskawicznie tworzy długie włókna i zamienia się w żel, który stanowi fizyczną barierę dla wszelkich płynów w organizmie.
Dokonane przypadkowo odkrycie, o ile uda się je zastosować w praktyce, może oznaczać przełom w chirurgii i ratownictwie medycznym.
Oczywiście wiele firm pracuje nad metodami powstrzymywania krwawienia. Żadne jednak nie ma tak wielu zalet. Dotychczas opracowane techniki działają wolniej, mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek lub też muszą być usuwane z rany.
Ze szczegółami działania materiału można zapoznać się na stronach pisma Nanomedicine oraz na stronie University of Hong Kong.
Komentarze (14)
dajmon, 14 maja 2008, 14:44
Jestem zachwycony ;D to może być przełom.
waldi888231200, 14 maja 2008, 16:45
Coś ze zwierzęcia którego nawet nie znamy. ;D
mikroos, 14 maja 2008, 18:57
Pozostaje pytanie o immunogenność - skoro jest to białko, to nie ma gładkiej struktury. A to z kolei oznacza, że może powodować odpowiedź immunologiczną. Niemniej jednak, brzmi to fantastycznie, czekam na dalsze newsy
Mariusz Błoński, 14 maja 2008, 21:35
Ale to jest sztuczne białko. Nie da się zrobić takiego, coby odpowiedzi nie powodowało?
mikroos, 14 maja 2008, 21:46
Słuchaj, to działa tak: masz we krwi pewną ilość limfocytów B, z których każdy ma na powierzchni niemal absolutnie losowy receptor, tzn. każdy z nich reaguje na całkowicie losowy kształt cząsteczki (on nie reaguje na skład chemiczny, tylko właśnie na przestrzenny kształt). Wszystko, co nie jest idealnie gładkie, może potencjalnie stać się "celem" dla przeciwciała (lub takiego receptora, który w rzeczywistości jest przeciwciałem w formie związanej z błoną komórkową). Dlatego mam pewne obawy, ale kto wie - istnieją pewne sposoby "maskowania" białka przed układem odpornościowym. Co prawda ograniczają one nieco ich funkcjonalność, ale może w tym wypadku jest jednak inaczej Poczekamy, zobaczymy
inhet, 15 maja 2008, 00:00
Jakoś zbyt piękne by to było - od razu dwie takie cenne właściwości? Szkoda, że nie ma choć nazwy - może dałoby się dowiedzieć czegoś o składzie.
Mariusz Błoński, 15 maja 2008, 09:43
Zainspirowaliście mnie z Mikroosem do pogrzebania. Poszukałem i znalazłem. Linki są na końcu notki (z Nanomedicine ciągnie się znacznie szybciej).
mikroos, 15 maja 2008, 16:01
No proszę, z artykułu wynikałoby, że jednak nie jest immunogenny. A więc ładnie to wykombinowali Naprawdę ciekawe, nawet bardzo.
Dzięki za wyszperanie informacji
wilk, 17 maja 2008, 12:26
Wszystko ładnie i pięknie, tylko szkoda, że 18 lat czekaliśmy na przypadkową potrzebę użycia tego białka do jakiegoś eksperymentu, co mogło de facto nigdy się nie stać (mogło zajść milion losowych czynników i nie prędko byśmy się przekonali o jego skuteczności)... O ile ludzkość potrafi wykazać specjalizowaną kreatywność to strasznie kuleje w sytuacji gdy trzeba połączyć osiągnięcia różnych dziedzin lub zastosować dany pomysł w innym zastosowaniu...
mikroos, 17 maja 2008, 13:02
wilku... Zapewne sam wiesz, że inżynieria białek ciągle kuleje, a modele matematyczne pozwalające przewidzieć ich strukturę (samą strukturę, niekoniecznie działanie!) są ciągle w powijakach. Dlatego nie możesz oczekiwać cudów. Ważne, że idziemy naprzód, samo to jest wartością.
wilk, 17 maja 2008, 18:46
To prawda, zresztą jak i cała domena projektowania i syntezy leków. Tylko, że o ile, jak to się mówi, "potrzeba matką wynalazków", czyli zbierane zespoły naukowców pracujące nad konkretnym i oczekiwanym z góry założeniem lub oddziały B&R firm, to prawdziwa wynalazczość tkwiąca w innowacyjności lub przypadku, czasem pozostaje długo bez zastosowania, bo nie ma wsparcia finansowego lub pomysłu...
mikroos, 17 maja 2008, 19:18
Osobiście bardzo niecierpliwie czekam na wszelkie doniesienia z pola "rational drug design", gdzie najpierw zakładasz, jak ma działać lek, potem ustalasz idealną strukturę miejsca aktywnego jego cząsteczki, następnie tworzysz model komputerowy całej molekuły i dopiero na końcu przeprowadzasz syntezę. Już pierwszy lek stworzony w ten sposób, imatinib (nazwa handlowa: Gleevec / Glivec), spowodował rewolucję w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej. A teraz, gdy nauczyliśmy się nawet projektować (nie bez problemów, ale jednak) pierwsze enzymy ( http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_6565.html ), może być naprawdę interesująco!
inhet, 17 maja 2008, 21:05
Nie pamiętam, czy na tym forum była o tym mowa, więc na wszelki wypadek...
http://fold.it/portal/adobe_main/
Sebaci, 17 maja 2008, 22:14
Było było Czasem się tym bawię. Na razie można tylko bawić się gotowymi białkami, tzn ich kształtem, im lepiej się złoży dane białko, tym więcej pkt, a najlepsze syntetyzują ;] Co jakiś czas pojawiają się nowe białka, a wkrótce ma się pojawić możliwość tworzenia białek od podstaw