MPL usuwa płytki starcze z mózgu

| Medycyna
KGH

Kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Laval, Szpitala Uniwersyteckiego Quebec i GlaxoSmithKline poinformowali o znalezieniu metody na stymulowanie naturalnych mechanizmów obronnych chroniących przed chorobą Alzheimera. Niewykluczone, że ich metoda przyda się też w leczeniu osób już chorych.

W przebiegu choroby Alzheimera w mózgu pojawia się beta-amyloid, który tworzy tzw. płytki starcze. Naukowcy pracujący pod kierunkiem profesora Serge'a Rivesta dowiedli, że adiuwant MPL (monofosforylowy lipid A), od lat stosowana substancja podnosząca skuteczność szczepionek, pomaga w usuwaniu płytek starczych. U modelowych myszy, którym przez 3 miesiące raz w tygodniu podawano MPL, zniknęło 80% płytek. Przeprowadzone testy wykazały, że w tym samym czasie doszło do poprawy funkcji poznawczych, zatem zwierzęta np. łatwiej uczyły się nowych rzeczy.

Zdaniem uczonych MPL może być podawany domięśniowo osobom już chorującym, co spowolni postępy choroby lub też stać się częścią szczepionki stymulującej produkcję przeciwciał zwalczających beta-amyloid. Taka szczepionka może być podawana osobom, u których występuje konieczność wzmocnienia naturalnej doporności. To nie muszą być osoby już chore, ale takie, u których występują czynniki ryzyka zapadnięcia na Alzheimera - mówi profesor Rivest.

MPL beta-amyloid płytki starcze monofosforylowy lipid A