Obiecujące antybiotyki z wyciągu z gąbki?

| Medycyna
University of Gothenburg

Oporny na metycylinę gronkowiec złocisty (MRSA) to zmora światowej służby zdrowia. Powoduje on liczne zakażenia szpitalne, a walka z nim pochłania olbrzymie kwoty. Najnowsze badania uczonych z University of South Florida (USF) dają nadzieję, że w końcu powstanie skuteczny środek zwalczający MRSA.

Amerykańscy naukowcy odkryli bowiem, że wyciąg z gąbki Dendrilla membranosa zabija w warunkach laboratoryjnych ponad 98% MRSA. Uczeni nazwali nowo odkryty związek "darwinolidem". W ostatnich latach MRSA zyskał oporność na wankomycynę, przez co może się okazać, że najskuteczniejszy dotychczas środek zwalczający gronkowce, okaże się bezużyteczny - mówi współautorka najnowszych badań, mikrobiolog doktor Lindsey N. Shaw.

MRSA to wyjątkowa bakteria powodująca infekcje praktycznie w całym organizmie, od infekcji skóry, poprzez zapalenie płuc, po zapalenie wsierdzia. Co gorsza, w ostatnich latach nowe antybiotyki zwalczające tę bakterię pojawiają się coraz rzadziej. Gronkowiec złocisty, podobnie jak inne bakterie, tworzy biofilm. Do 80% infekcji jest powodowanych przez biofilmy i są one oporne na leczenie. Pilnie potrzebujemy nowych środków przeciwko biofilmom - dodaje Shaw.

W pracach Shaw brał udział doktor Bill Baker i jego koledzy. Baker, który jest dyrektorem Center for Drug Discovery and Innovation na USF, bada chemię Antarktyki. Uczony nuruke w poliżu stacji Palmer, zbiera morskie bezkręgowce i bada związki chemiczne występujące w ich organizmach. Gdy potraktowaliśmy MRSA darwinolidem stwierdziliśmy, że jedynie 1,6% bakterii przeżyło i było w stanie się rozwijać. To sugeruje, że darwinolid może być dobrym punktem wyjścia do opracowania antybiotyku zwalczającego biofilm - mówi Baker, którego zespół uzyskał darwinolid zmieniając skład chemiczny związków znalezionych w gąbce.

Pomimo olbrzymich postępów medycyny infekcje bakteryjne do druga na świecie przyczyna zgonów. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku dochodzi do 2 milionów zakażeń szpitalnych, z czego co najmniej 100 000 osób umiera. Wiele z nich to ofiary bakterii opornych na działanie antybiotyków. Darwinolid może stać się podstawą do opracowania wielu nowych skutecznych leków antybakteryjnych.

MRSA gronkowiec złocisty gąbka wyciąg darwinolid