Inspirowany plemnikami mikrorobot do zadań specjalnych

| Technologia
I.S.M. Khalil/GUC & S. Misra/U.Twente

Międzynarodowy zespół badawczy stworzył inspirowane plemnikami mikroroboty MagnetoSperm. Można je kontrolować za pomocą oscylującego słabego pola magnetycznego (indukcja magnetyczna wynosi w tym przypadku poniżej 5 militesli).

Roboty o długości 322 mikronów są zbudowane z pokrytej grubą warstwą kobaltu i niklu główki oraz niepowlekanej wici. Gdy poddaje się je działaniu oscylującego pola magnetycznego, na ich główkę działa moment magnetyczny, przez co wić zaczyna się poruszać. Naukowcy z University of Twente i Niemieckiego Uniwersytetu w Kairze byli w stanie sterować niby-plemnikami, kierując linie pola magnetycznego w stronę punktu orientacyjnego.

Jak powstają MagnetoSperm? Metodą powlekania wirowego na plastry krzemowe nanosi się 5-mikronową warstwę wytrzymałej mechanicznie żywicy epoksydowej SU-8. Później, stosując odparowanie strumieniem elektronów, w obrębie główki tworzy się jeszcze warstwę kobaltowo-niklową.

Wg dr. Islama Khalila, MagnetoSperm można wykorzystać zarówno do składania, jak i manipulowania obiektami w skali nano i mikro, przy czym ruchem robotów sterowano by za pomocą zewnętrznego źródła pola magnetycznego. Akademicy wspominają też o zastosowaniach biomedycznych niby-plemników: dostarczaniu leków, zapłodnieniu in vitro, sortowaniu komórek czy oczyszczaniu zatkanych naczyń.

MagnetoSperm mikrorobot plemnik wić główka pole magnetyczne oscylować ruch Islam Khalil