Śmiertelny grzyb wyeliminowany na Majorce

| Nauki przyrodnicze
Masayuki Sumida

Brytyjko-hiszpańskiemu zespołowi specjalistów udało się całkowicie wyeliminować z Majorki śmiertelnego grzyba Batrachochytrium dendrobatidis (Bd), który dziesiątkuje płazy na całym świecie. To niezwykle ważne osiągnięcie w walce o uratowanie wielu gatunków płazów.

Niezwykle groźny Bd infekuje skórę ponad 700 gatunków na całym świecie, prowadząc do zanikania populacji na pięciu kontynentach. Uczeni z Imperial College London, Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego (ZSL) i hiszpańskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej przez 7 prowadzili wytężone prace na Majorce. W ich ramach używali środków grzybobójczych, którymi oczyszczali kijanki oraz dezynfekowali środowisko, w których żyją płazy. W końcu, po latach wytężonej pracy, mogli ogłosić, że Majorka jest wolna od Batrachochytrium dendrobatidis.

To ważny przełom w walce z niezwykle destrukcyjnym patogenem. Po raz pierwszy udało się usunąć grzyba ze środowiska dziko żyjących zwierząt, mówi doktor Trenton Garner z Instytutu Zoologii ZSL. Atakujące płazy grzyby z typu skoczkowców to największe zagrożenie, które można zwalczyć prostymi środkami. Nasze badania to ważny krok w kierunku opracowania metody walki z nimi".

Po raz pierwszy w historii udało się wyeliminować te grzyby w dzikiej populacji. Zdobyte doświadczenie możemy przełożyć na kolejne badania, które pozwolą na zwalczenie śmiertelnej choroby. To ogólnoświatowy problem. Cierpią populacje płazów na całym świecie i jest dumny z faktu, że jestem częścią zespołu, który opracował pionierskie rozwiązanie problemu - dodaje doktor Jaime Bosch z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej.

Majorka płaz Batrachochytrium dendrobatidis