Największa grabież artefaktów w historii Egiptu

| Humanistyka

W Mallawi National Museum w Al-Minja doszło do zuchwałej kradzieży - zrabowano ponad 1000 artefaktów. Zniknęły m.in. rzeźba córki faraona Echnatona, ceramika czy figurki zwierząt poświęconych Thotowi.

Do włamania doszło 13 lub 14 sierpnia. Po pierwszej akcji rabunek i niszczenie kontynuowano przez parę dni. Z doniesień medialnych wynika, że młodzież paliła i dewastowała mumie oraz rozbijała wapienne posągi, które pozostawiono, bo były zbyt ciężkie.

Uzbrojeni bandyci zabili biletera. Miejscowy urzędnik ds. bezpieczeństwa i archeolog Monica Hanna ocalili ok. 40 pozostawionych artefaktów, m.in. 5 sarkofagów i 2 mumie. Zebrali też tysiące odłamków, których składanie zajmie naukowcom wiele, wiele lat.

Kiedy Hanna poprosiła uzbrojonych nastolatków, by przestali niszczyć ocalałe obiekty, ci odparli, że odpłacają się w ten sposób rządowi za zabijanie ludzi w Kairze. Powiedziałam im, że to własność Egipcjan [...].

W pewnym momencie grupa uzbrojonych mężczyzn otworzyła ogień, by zmusić dzielną parę do wycofania się. Hanna uważa, że to dowódcy chłopców, którzy doszczętnie spalili jedną i nadpalili drugą mumię. Pracując, pochylaliśmy głowy [...].

Egypt Heritage Task Force, grupa egipskich archeologów, która wykorzystuje media społecznościowe, by zwiększyć świadomość nielegalnych wykopalisk i grabieży, twierdzi, że z Mallawi National Museum zabrano 1050 artefaktów.

Ahmed Sharaf, szef działu muzealnictwa przy Ministerstwie Starożytności, ujawnił, że zwrócono 2 rzeźby. Policja i urzędnicy podkreślają, że za zwrot skradzionego mienia nie będzie się aresztować ani karać grzywną, wręcz przeciwnie - oddając artefakty, można liczyć na niewielkie wynagrodzenie. O ile Sharaf obwinia za zajścia Bractwo Muzułmańskie, o tyle Hanna uważa, że stoją za tym uzbrojone gangi złodziei, które wykorzystały okres bezprawia.

Grabieże miały też miejsce podczas arabskiej wiosny ludów w 2011 r. Z Muzeum Egipskiego w Kairze skradziono wtedy ponad 50 artefaktów. Sharaf twierdzi, że odzyskano ok. połowy.

Zdjęcia obiektów, które zabrano z Mallawi National Museum, opublikowano na Facebooku.

 

Mallawi National Museum Al-Minja Monica Hanna Ahmed Sharaf