Mechaniczny insekt

| Technologia
MicroMagic

Po czterech latach pracy powstał olbrzymi mechaniczny insekt sterowany przez człowieka. "Mantis" (Modliszka) to ważące 1900 kilogramów urządzenie wyposażone w sześć nóg i kabinę operatora. Jego wysokość wynosi 2,8 metra, a średnica to 5 metrów. Urządzenie napędzane jest 2,2-litrowym silnikiem diesla i zostało wyposażone w 20-litrowy zbiornik paliwa. Wystarcza to na przebycie 5 kilometrów z prędkością 1,5 km/h.

Twórcą Mantisa jest Matt Denton, brytyjski specjalista ds. animatroniki i właściciel firmy MicroMagic, która produkuje roboty na potrzeby przemysłu filmowego i telewizyjnego. MicroMagic już wcześniej tworzyła sześcionożne roboty, jednak żaden nie był na tyle duży, by unieść człowieka.

Denton mówi, że Mantis został zbudowany dla zabawy. Nie ma być ani wyjątkowo wydajny, ani użyteczny. Urządzenie robi jednak olbrzymie wrażenie. Wykorzystaniem Mantisa jest już zainteresowany jeden z koncernów wydobywczych oraz organizacja specjalizująca się w badaniach morskich. Denton podkreśla jednak, że urządzenie nadaje się do pokazów na targach naukowych, a nie do pracy. Nie został zbudowany z myślą o szybkości i wydajności. Ma fajnie wyglądać, przypominać robala i zapewniać zabawę. To pojazd rozrywkowy. Mam jednak nadzieję, że zainspiruje ludzi.

Mantis MicroMagic robot