Wiemy, ile światła wyemitowały gwiazdy w historii wszechświata
W Science ukazał się artykuł, z którego dowiadujemy się, jak dużo światła wyemitowały wszystkie gwiazdy w całej historii obserwowalnego wszechświata. Obliczeń dokonał astrofizyk Marco Ajello i jego zespół z Clemson College of Science, którzy wykorzystali dane z Germi Gamma-ray Space Telescope.
Pierwsze gwiazdy zaczęły powstawać kilkaset milionów lat po powstaniu wszechświata. Obecnie istnieje około 2 bilionów galaktyk i biliony bilionów gwiazd. Dane z teleskopu Fermi pozwoliły nam na zmierzenie całego światła gwiazd, jakie zostało wyemitowane w dziejach wszechświata, mówi Ajello.
Z wyliczeń wynika, że dotychczas gwiazdy wyemitowały 4x1084 fotonów.
Warto też zauważyć, że pomimo tej olbrzymiej liczby fotonów, to całe światło, jakie dociera do Ziemi – z wyjątkiem światła ze Słońca i naszej galaktyki – jest niezwykle słabe. Odpowiada ono światłu z 60-watowej żarówki, jakie w zupełnej ciemności dotarłoby do nas z odległości około 4 kilometrów. Dzieje się tak ze względu na olbrzymi rozmiar wszechświata.
Fermi Gamma-ray Space Telescope został wystrzelony w czerwcu 2008 roku. Obserwuje on promieniowanie gamma i jego interakcję z pozagalaktycznym promieniowaniem tła (EBL). EBL to rodzaj mgły złożonej z całego ultrafioletowego, podczerwonego i widzialnego światła emitowanego przez gwiazdy i sąsiadujący z nimi pył. Profesor Ajello i jego koledzy przeanalizowali dane z 739 emitujących promieniowanie gamma blazarów zebrane przez Fermi w ciągu 9 lat.
Fotony promieniowania gamma wędrujące przez mgłę EBL są z dużym prawdopodobieństwem absorbowane. Mierząc, jak wiele fotonów zostało zaabsorbowanych, byliśmy w stanie zmierzyć, jak gruba jest mgła i zmierzyć, jako funkcję w czasie, jak wiele światła się w niej znajduje, mówi Ajello. Wykorzystując blazary znajdujące się w różnej odległości od nas zmierzyliśmy całkowite światło w różnych odcinkach czasu. Zmierzyliśmy całkowite światło dla każdej z epok: miliard lat temu, dwa miliardy lat temu i tak dalej i tak dalej, aż do czasu uformowania się pierwszych gwiazd. To pozwoliło nam zrekonstruować całkowite EBL i określić historię formowania się gwiazd w sposób bardziej efektywny, niż robiono to dotychczas", dodaje współpracownik Ajello, Vaidehi Paliya.
Komentarze (7)
thikim, 1 grudnia 2018, 11:28
Fotony jednak w historii wszechświata emitowały nie tylko gwiazdy.
To raz.
A dwa jest takie że był okres anihilacji niemal wszystkiego - czyli niemal wszystko zmieniło się w światło. Gdzie ono jest?
Jajcenty, 1 grudnia 2018, 12:16
Oddala się z prędkością c. Trudno policzyć ile tego i gdzie jest. Na moje oko ostatni raz widziane jak przekraczały granice naszego stożka. Oczywiście widziane przez kogoś poza naszym stożkiem.
lester, 1 grudnia 2018, 13:10
Czy jako światło rozumieć mam całe spektrum promieniowania, czy tylko jego wąski wycinek? Bez dokładnego ustalenia "granic" światła, to można sobie napisać cokolwiek.
thikim, 1 grudnia 2018, 13:15
Ale to rodzi szereg problemów
Anihilacji NIE ULEGŁ jeden na 10 miliardów barionów.
Czyli anihilacji uległo 2 x 9 999 999 999. Czyli w zasadzie: 20 000 000 000.
A 1 nie
Z tym że produktem anihilacji są od nowa kwarki i antykwarki i fotony.
Ksen, 1 grudnia 2018, 16:02
No właśnie!
Czy obliczenia opisane w artykule dotyczą tylko obserwowanej przez nas przestrzeni, czy całego wszechświata?
thikim, 1 grudnia 2018, 18:05
Masz jakieś konkretne dane na temat tych paru rzędów wielkości? Czy to tylko domniemanie sprzeczne trochę z tym że na niebie w wielu zakresach promieniowania widzimy jednak gwiazdy i Słońce a nie mikrofalowe promieniowanie tła.
Ergo Sum, 2 grudnia 2018, 23:29
Wymiękłam