Czy się ją kocha, czy nienawidzi, Marmite wpływa na działanie mózgu

| Zdrowie/uroda
Celeste Hodges, CC

Marmite, smarowidło do chleba będące wyciągiem drożdżowym powstającym jako produkt uboczny przy warzeniu piwa, okazuje się produktem sprzyjającym zdrowiu mózgu. Wg psychologów z Uniwersytetu Yorku, jego codzienne spożycie wydaje się zwiększać poziom pewnego neuroprzekaźnika - kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Przyczyną może być wysoka zawartość witaminy B12.

Brytyjczycy zebrali grupę 28 osób. Ochotników podzielono na dwie grupy. Jedna przez miesiąc codziennie zjadała łyżeczkę pasty Marmite, druga - łyżeczkę masła orzechowego.

Podczas decydującego eksperymentu badani mieli na głowie czepki z elektrodami. Dzięki temu można było monitorować aktywność mózgu, gdy patrzyli na ekran z bodźcem wzrokowym (dużym wzorem z pasków, który regularnie migał).

Okazało się, że u przedstawicieli grupy jedzącej Marmite występował znaczący (ok. 30%) spadek reakcji na stymulację wzrokową. Autorzy publikacji z Journal of Psychopharmacology podejrzewają, że przyczyną jest wysoka zawartość witaminy B12 w paście; witamina B12 jest bowiem jednym z kofaktorów potrzebnych do produkcji GABA, głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym.

To pokazuje, że na równowagę pobudzenia i hamowania w mózgu da się wpływać za pomocą interwencji dietetycznych (na tej zasadzie można by więc pomagać pacjentom z różnymi chorobami neurologicznymi, np. padaczką, gdzie występują zaburzenia hamowania).

Wydaje się, że wybory dietetyczne mogą oddziaływać na korowe procesy pobudzenia i hamowania [...]. Ponieważ skutki spożywania pasty Marmite znikały dopiero po ok. 8 tygodniach od zakończenia badania, sugeruje to, że zmiany odżywiania wywierają długotrwały wpływ na działanie mózgu - podkreśla doktorantka Anika Smith, dodając, że potwierdziwszy swoje przypuszczenia, teraz naukowcy będą mogli sprawdzić, czy udoskonaloną wersję metody dałoby się w przyszłości zastosować w praktyce klinicznej.

Marmite pasta witamina B12 GABA neuroprzekaźnik hamowanie Anika Smith