Podróż na Marsa ryzykowna dla mózgu

| Astronomia/fizyka
NASA

Eksperci obawiają się, że podróż na Marsa może wiązać się z uszkodzeniem mózgów astronautów. W ostatni piątek przedstawiono wyniki badań, z których wynika, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie kosmiczne wiąże się z podobnym do demencji upośledzeniem zdolności poznawczych.

Finansowane przez NASA badania na myszach wykazały, że promieniowanie kosmiczne powoduje zmiany w strukturze oraz integralności komórek mózgu i synaps. Profesor onkologii, Charles Limoli, z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine mówi, że bez wątpienia skutki promieniowania dla ludzi będą takie same jak dla myszy. Astronauci mogą doświadczyć problemów poznawczych, które będą prowadziły do zmniejszenia ich możliwości, zagubienia, pojawienia się stanów lękowych oraz długoterminowych problemów poznawczych - mówi uczony. To z kolei może negatywnie wpłynąć na całą misję, szczególnie gdy np. w czasie gdy astronauci będą spali pojawią się problemy i ludzi trzeba będzie awaryjnie wybudzić.

U myszy poddanych badaniom pojawiły się zmiany fizyczne w mózgu, zauważono też mniejszą zdolność do uczenia się, a zwierzęta miały problemy z pamięcią. Były też mniej ciekawe otoczenia, nie interesowały się tym, co wokół nich. Już z wcześniejszych badań wiadomo, że uszkodzenia i utrata synaps to wczesna oznaka rozwijającej się choroby Alzheimera.

Planowana przez NASA załogowa misja na Marsa będzie trwała co najmniej 2,5 roku. Dotarcie do Czerwonej Planety zajmie około 6 miesięcy, pobyt na Marsie to co najmniej 18 miesięcy. Zanim ludzie polecą tak daleko konieczne będzie poradzenie sobie z licznymi problemami medycznymi, które może spowodować zarówno długotrwałe przebywanie w stanie nieważkości jak i wystawienie się na oddziaływanie czynników, przed którymi chroni nas atmosfera i pole magnetyczne Ziemi.

Mars promieniowanie kosmiczne mózg uszkodzenie