Najstarszy człowiek świata ma 145 lat?

| Ciekawostki

Zgodnie z danymi zamieszczonymi na dowodzie osobistym, Mbah Gotho ze Sragen na Jawie przyszedł na świat 31 grudnia 1870 r. Urzędnicy z lokalnego Biura Archiwów, którzy widzieli opublikowaną w Sieci datę urodzin sędziwego pana Gotho, przejrzeli dokumenty i stwierdzili, że jest ona prawdziwa. By jednak mężczyzna został uznany za najdłużej żyjącego człowieka, fakty muszą zostać zweryfikowane przez niezależną instytucję. Aktualną rekordzistką, wpisaną do Księgi rekordów Guinnessa, jest Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat i 164 dni.

Gotho przeżył dziesięcioro rodzeństwa, cztery żony, a nawet swoje dzieci. Jego najbliższymi krewnymi są wnuki, prawnuki i praprawnuki. Jeden z wnuków matuzalema opowiada, że dziadek przygotowuje się na śmierć, odkąd skończył 122 lata. Wykupił nawet miejsce na cmentarzu obok grobów dzieci. Nagrobek wykonano w 1992 r., czyli 24 lata temu - wylicza.

Rodzina staruszka opowiada, że większość czasu spędza, słuchając radia. Słaby wzrok nie pozwala mu na oglądanie telewizji. W ciągu ostatnich 3 miesięcy przez pogarszający się stan zdrowia musiał być kąpany i karmiony.

Wg pana Gotho, przepisem na długowieczność jest... cierpliwość.

 

Mbah Gotho Sragen 145 lat rekord najstarszy Jawa