Microsoft namawia HTC do dwóch systemów w smartfonie
Anonimowe źródła zdradziły Bloombergowi, że Microsoft chce namówić HTC do instalowania na smartfonach z Androidem systemu Windows Phone. Posiadacz takiego telefonu mógłby wybrać, z którego systemu chce korzystać. Jeśli HTC się zgodzi, koncern z Redmond jest skłonny obniżyć cenę za swój system bądź nawet w ogóle zrezygnować z opłaty licencyjnej.
HTC jest pierwszą firmą, która w przeszłości zdecydowała się na sprzedaż smartfonów z Windows Phone. Jednak najwyraźniej nie przywiązuje zbyt dużej wagi do tego systemu, gdyż od czerwca bieżącego roku nie zaprezentowała żadnego nowego modelu z Windows i nie ma obecnie planów, by to zrobić.
Microsoft poszukuje nowych partnerów na rynku smartfonów. Podczas ubiegłotygodniwej wizyty w Pekinie Steve Ballmer spotkał się podobno z producentami smartfonów. Amerykański koncern ma nadzieję, że podpisze umowy z firmami, które dotychczas skupiały się wyłącznie na Androidzie.
Koncern z Redmond pobiera opłaty licencyjne zarówno za każdą zainstalowaną kopię Windows Phone jak i za swoje patenty, które wykorzystują urządzenia z Androidem. Z kolei Google, producent Androida, pozwala na bezpłatne korzystanie ze swojego systemu, jednak producent smartfona musi zainstalować na nim oprogramowanie Google'a, takie jak np. wyszukiwarka czy mapy.
Komentarze (12)
Tolo, 5 października 2013, 13:16
Pomysł ciekawe pod warunkiem ze system będzie za darmo.
Inaczej to wciskanie konsumentowi na siłę systemu.
Jeśli konsument dostanie to za darmo a M$ skompensuje to na swoim markecie to jak najbardziej jest to wybór dla klienta.
mgr0700, 5 października 2013, 17:03
Będzie problem z miejsce, już teraz systemy zajmują czasami połowę miejsca na dane, a co dopiero mieć dwa na jednym telefonie.
Tolo, 5 października 2013, 18:01
Tak ale nie przełożenie tego na konsumentów to już jest problem htc bo sam będzie grał na swoją bramkę. Tez raczej nie pojawi się to w modelach low cost, kto ich tam wie
pogo, 5 października 2013, 22:13
No właśnie raczej nie będzie tego w low cost, a w segmencie main stream zwykle jest znacznie więcej miejsca na dane, więc nie ma czym się specjalnie martwić
Usher, 9 października 2013, 03:46
Proponowane rozwiązanie oznacza prawdopodobnie możliwość wyboru (aktywacji) systemu przez ograniczony czas po uruchomieniu smartfonu, a potem zwolnienie miejsca po skasowaniu systemu, który nie został aktywowany. Zniżka na licencję w takim układzie będzie wynikała z braku dublowania opłat - opłata za Windows Phone będzie naliczana dopiero po aktywacji tego systemu, przy czy MS od opłaty odliczy uiszczoną wcześniej przez producentowi opłatę licencyjną za Androida.
Jak widać, wdrożenie takiego rozwiązania wymagać będzie dużo miejsca, czyli faktycznie nie będzie to najtańszy telefon, a korzyści ze zniżki odniesie głównie producent.
pogo, 9 października 2013, 10:01
@Usher, nie wierzę w takie rozwiązanie.
MS chce aby człowiek miał możliwość bezpośredniego porównania obu systemów, aby się przekonać do WP i w ten sposób następnym razem już nie kombinować z Androidem.
Ale marnie widzę szanse na to... wciąż uważam, że użytkownicy smartfonów dzielą się na 3 podstawowe kategorie:
1. fani marki/systemu - ich nic nie przekona
2. poweruserzy - oni używają głównie androida (często zrootowanego) lub iphona z jailbreakiem - do WP chyba wciąż nie ma jailbreaka...
3. pozostali użytkownicy, którzy wybierając telefon zwykle pytają o opinię poweruserów, którzy raczej nie będą polecać WP
Jest to więc szansa dla MS na przekonanie tej trzeciej grupy... a nie dając możliwości uruchomienia drugiego systemu w dowolnym momencie z góry skazaliby się na porażkę. zwykli użytkownicy aktywują androida, bo tak im podpowiedzą poweruserzy i nigdy nie sprawdzą czy WP by im nie odpowiadał bardziej.
Takie przełączanie systemów to też świetne rozwiązanie dla developerów, których powinny przyciągnąć telefony z 2 systemami. Czyli bez blokowania dostępu do drugiego systemu:
- HTC zwiększa sprzedaż
- MS przekonuje nowych userów
- MS poprawia portfolio programów w swoim sklepie poprzez przyciągnięcie nowych dev
- dev oszczędzają kasę na telefonach (nie licząc konieczności testów :/)
Przegapiłem jakiś negatywny aspekt tego? Nie liczę oczywiście strat konkurencji
Tolo, 9 października 2013, 11:17
Dramatyzujecie z tym miejscem to nie jest aż tak strasznie drogie.
Poza tym pewna cześć przestrzeni usera może być uwspólniona tak by systemy były zsynchronizowane tak by można używać nawet dwóch jednocześnie.
To by było niezłe rozwiązanie dla developerów jedna maszynka dwa testowe systemy.
Microsoft che się wbić na rynek i nawet byli by skłonni do tego interesu dopłacić tylko po to żeby zwiększy udział w rynku który sobie już jakoś zdyskontują.
Microsoft chce puki co się wbić do tej piaskownicy bo na razie stoi na brzegu i o babkach z piasku marzy.
Usher, 11 października 2013, 02:44
W związku z tym wydaje mi się, że MS będzie naciskał, aby w początkowym dual boocie jako domyślny system startował Windows Phone, który ulegnie automatycznej aktywacji, jeśli użytkownik w ciągu 30 dni nie podejmie żadnej decyzji, jaki system ma pozostać.
Usher, 11 października 2013, 02:50
pogo, 11 października 2013, 09:39
To "niszowe rozwiązanie" może pomóc MS w wzbogaceniu swojego sklepu z apkami. A to już istotny plus.
Po chwili zastanowienia stwierdzam, że z tym blokowaniem drugiego systemu możesz mieć rację. MS wiele razy już zrobił coś sprzecznego z intuicją i w ten sposób narobił sobie więcej problemów niż pożytku.
Tolo, 11 października 2013, 11:02
Usher
Takie zsynchronizowanie systemów to nie problem. Poza tym zawsze jeśli HTC chciało by iść tą droga może postawić M$ warunek ze to ma tak działać i h.... Tu macie dokumentacje zróbcie ... Na za tydzień.
Z tymi developerami chodzi o to ze dostaną platforme testową dwusystemowa za darmo. Wiec co któryś jeśli tego jeszcze nie czyni może wpaść na genialny pomysł żeby cos swojego na M$ sportować. Nie tak dawno M$ miał jakiś konkurs czy coś gdzie autorom apek które zarobiły dla autora ileś tam płacił żywą gotówkę.
Generalnie bariera w zabawach na Windows Mobile jest telefon. Tak jak w przypadku androida i apple. Ale o ile w przypadku androida można klepać pod Ubuntu czy Windą a nawet pewnie pod IOS o tyle w przypadku MS to już wirtualna lub natywny Windows . W przypadku apple jest jeszcze gorzej bo żeby było tak jak sobie wymyślił to producent to trzeba do tego jeszcze applowską platforme sprzętową.
Usher, 11 października 2013, 21:55
- wybór systemu plików dla dzielonej partycji (Linux i Windows używają różnych sposobów dla kontrolowania uprawnień użytkownika);
- różne formaty danych (nie wszystko jest w XML, bo MS lubi używać formatów własnościowych, a konwersja nie zawsze jest w pełni poprawna);
- bezpieczeństwo (nietrudno sobie wyobrazić, że ktoś zrobi apkę dla jednego systemu i jako dane dla niej przemyci szkodnika działającego pod drugim systemem).
Znowu Ci się wydaje.
1. Kto ma pieniądze, ten dyktuje warunki, a pieniądze to ma raczej MS, a nie HTC.
2. Żadne pieniądze nie zrobią w tydzień tego, czego do tej pory przez lata długie lata nie zrobili ani dobrze opłacani programiści MS, ani wspierani przez inne korporacje linuksowi programiści czy wolontariusze. Owszem, MS może przejrzeć i certyfikować jakiś Open Source sterownik dla NTFS, ale na 100% działających konwerterów do tej pory nie zrobił nawet sam MS. Jak mawiają wieloletni użytkownicy MS Office - dokumenty z tego pakietu są przenośne, ale tylko z komputerem, na którym powstały.
3. Z punktu widzenia programisty oficjalne zapewnienie współpracy systemów wymaga opracowania i udokumentowania stosownego API oraz przygotowania i udostępnienia właściwego SDK, co w przypadku Microsoftu oznaczałoby zapewne wydanie kolejnej wersji MS Visual Studio, czyli raczej nieprędko, nawet jeśli uwzględnić to, co zrobiła w zakresie naprawiania Windows Phone Nokia i przejmowani obecnie od niej programiści.