Współpraca Microsoftu i Politechniki Wrocławskiej
Jak informuje portal Gazeta.pl, Microsoft podpisał umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską. To jedyne tego typu porozumienie koncernu z polskimi uczelniami.
Na jego podstawie Microsoft został 54. członkiem klastra Wspólnota Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych. Zadaniem tego projektu jest łączenie sił naukowców i firm w zakresie nowoczesnych technologii. Znacznie ciekawszy jest jednak drugi punkt porozumienia, który przewiduje, że firma zaangażuje się w badania i dydaktykę na uczelni. Dzięki niemu studenci i naukowcy będą mogli testować oprogramowanie Microsoftu, prowadzić badania zamawiane przez koncern i brać udział w stażach.
Komentarze (4)
mikroos, 30 lipca 2009, 21:27
Dobrze słyszeć, że są w Polsce uczelnie, które prowadzą przytomną politykę zbliżania do siebie świata nauki i biznesu. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości uda się zlikwidować szkoły nieefektywne lub zmuszać je do poszukiwania rozwiązań podobnych do tych stosowanych na PWr. Bez tego zawsze będziemy wytwórcą siły roboczej dla Zachodu.
odalisques, 31 lipca 2009, 00:59
We Wrocławiu faktycznie bardzo dobrze to wygląda, a tego typu działania jeszcze nasiliły się w ramach EIT+. A sam projekt zaczął przyciągać uwagę wielkich graczy, Microsoft nie jest bowiem pierwszym z gigantów związanych z wrocławską uczelnią.
gravisrs, 31 lipca 2009, 01:25
Przy obecnych podatkach każdy kto ma szansę coś zarobić i tak ucieka na Zachód. Co do MS, mam wrażenie że ich renoma zaczyna ostro wyprzedzać ich potencjał. Inicjatywy studenckie zaczynają pełnić już tylko wydarzenia medialne. We Wrocławiu jeszcze jakiś progres jest, ale np w takiej Bydgoszczy na studenckie warsztaty MS już nikt nie przychodzi.. certyfikaty MS coraz częściej u pracodawców wywołują uśmiech niż poważanie. Szkoda, puki jeszcze Gates był prezesem to MS miał twarz. Teraz co prawda np. MSSql jest w powszechnym użytku ale już narzędzia do zarządzania projektami mają gorsze funkcjonalności niż FLOSS'owe. Innych przykładów daleko nie trzeba szukać. Choćby windows 7.. miał być chudziutki kernel do odpalania na 32MB maszynach. teraz okazuje się, że 1GB to minimum na okrojoną wersję. I jak tu składać klastry na flagowym produkcie M$..
Mariusz Błoński, 31 lipca 2009, 09:31
Od klastrów jest Windows HPC.