Microsoft częściowo zamknie sprzęt dzięki UEFI
Osoby, które obawiały się, że Microsoft wykorzysta UEFI do zamknięcia sprzętu z systemem Windows 8 prawdopodobnie miały częściowo rację. W grudniu koncern z Redmond udostępnił dokument „Windows Hardware Certification Requirements. Client and Server Systems“. Opisuje on wymagania, jakie musi spełniać sprzęt, na którym producenci OEM będą instalowali system Windows 8.
W jednym z punktów dokumentu czytamy: Platformy inne niż ARM muszą umożliwiać użytkownikowi wybór pomiędzy dwiema opcjami Secure Boot: „Custom“ i „Standard“. Tryb Custom zapewnia większą elastyczność, a w szczególności:
a) musi pozwalać użytkownikowi na wykorzystanie opcji Custom do modyfikowania zawartości baz danych sygnatur oraz klucza [UEFI systemów z Windows 8 będzie zawierało 2048-bitowy klucz dostarczony przez Microsoft - red.]
b) jeśli użytkownik skasuje klucz, wówczas system będzie pracował w trybie Setup z wyłączonym Secure Boot
c) firmware musi informować użytkownika, czy Secure Boot jest włączony i czy pracuje w trybie Standard czy Custom. Firmware musi dać możliwość powrotu z trybu Custom do Standard i przywrócenia ustawień fabrycznych.
Na platformie ARM tryb Custom nie może być dostępny. Można korzystać tylko z trybu Standard.
Z dalszej części dokumentu dowiadujemy się: Włączanie/wyłaczanie Secure Boot. Na platformach innych niż ARM użytkownik musi mieć możliwość wyłączenia Secure Boot. Użytkownik obecny fizycznie przy komputerze musi mieć możliwość wyłączenia Secure Boot nawet jeśli nie posiada prywatnego klucza. Programowe wyłączenie Secure Boot powinno być niemożliwe. Wyłączenie Secure Boot powinno być niemożliwe na systemach ARM.
Co prawda Microsoft zastrzega, że zasady te mogą w każdej chwili ulec zmianie, jednak najprawdopodobniej takie urządzenia jak smartfony, tablety czy ultrabooki zakupione z systemem Windows 8 nie będą dawały użytkownikowi możliwości zmiany systemu operacyjnego. Przypuszczenie takie jest tym bardziej uprawnione, że Qualcomm ogłosił powstanie chipsetów dla platformy ARM zoptymalizowanych pod kątem współpracy z Windows 8. Od dobrej woli producenta takiego urządzenia będzie zależało, czy wgra do UEFI inne klucze niż Windows 8 i zainstaluje na nim dodatkowy system operacyjny.
Koncern z Redmond, walcząc o rynek urządzeń przenośnych, częściowo podąża śladem Apple’a i tworzy zamknięte środowisko sprzętowe. Na ile się ono rozpowszechni będzie zależało nie tylko od powodzenia Windows 8, ale również od tego, czy platforma x86, na której Secure Boot nie zostanie zamknięty, będzie stanowiła konkurencję dla ARM-a.
Komentarze (4)
fri.K, 16 stycznia 2012, 15:04
cyberant, 16 stycznia 2012, 21:57
a dobre Apple nic nie blokuje... i pozwala użytkownikowi robić ze swoim sprzętem co tylko sobie użytkownik chce...
Takie sa prawa rynku że większy i mocniejszy dyktuje swoje warunki. Oczywiście pojawiąsię modyfikacje na sprzęt ARM pozwalające instalować tam mody.. i tak naprawdę nic wielkiego się nie stanie, poza zamieszaniem i nagonką w necie na "zły microsoft"
Marek Zieliński, 16 stycznia 2012, 22:05
Kolego obudz się taki Apple jest jeszcze większym gównem i monopolistą, miałeś kiedyś ich sprzęt w ręce na takim Ipadzie nic nie zrobisz i nie zainstalujesz na co nie pozwoli zgnite jabłko.
Więc użytkownik kombinuje jak to obejść
fri.K, 17 stycznia 2012, 19:29
Zatem jak dla mnie jeśli trojan Elop sprzeda Nokię Microsoftowi, to wtedy pod własnym szyldem mogą sami blokować inne OSy.