Krótsze wsparcie dla trzech edycji Visty

| Technologia

Microsoft poinformował, że z 10 do 5 lat skraca okres, w jakim będzie udzielane wsparcie techniczne dla trzech wersji Windows Visty. Firma zostawiła sobie jednak furtkę, gdyż oświadczyła, że nie jest to decyzja ostateczna i w razie potrzeby czas wsparcia może zostać wydłużony.

Edycje Vista Business i Vista Enterprise będą mogły liczyć na 10-letnie wsparcie techniczne, które zakończy się w 2017 roku. Natomiast dla Visty Home Basic, Home Premium i Ultimate pomoc techniczna przestanie być udzielana po 10 kwietnia 2012 roku.

Decyzja Microsoftu jest o tyle zaskakująca, że w styczniu firma ogłosiła, iż wydłuży wsparcie dla Windows XP Home i XP Media Center. Zgodnie z wcześniejszymi planami miało ono zostać zakończone w połowie kwietnia 2009 roku, a zostało wydłużone do kwietnia 2014.

Jedną z przyczyn takiej decyzji jest fakt, iż Microsoft ocenia, że klienci będą dłużej używali tych wersji, niż wcześniej przewidywano. Co do Visty wstępne przewidywania okresu przez który będzie używana skłoniły Microsoft do podjęcia decyzji o skróceniu tego czasu.

Michael Cherry, analityk z firm Directions on Microsoft, powiedział, że koncern wierzy, iż następca Visty pojawi się w zapowiadanym czasie (rok 2009), więc użytkownicy zmienią system operacyjny. Z kolei za decyzją o wydłużeniu czasu wspierania XP stała obawa, iż z powodu opóźnienia Visty support dla XP skończyłby się zbyt szybko po jej premierze.

Microsoft Windows Vista Vista Home Basic Vista Home Premium Vista Business Vista Ultimate Vista Enterprise Windows XP wsparcie techniczne Directions on Microsoft